Keskisuomalainen: Tv:stä tuttu yrittäjä ällistyi, kun kävi omistamallaan Airbnb-asunnolla: "Ikinä en oo ennen tällästä järkytystä nähnyt"
Tässä artikkelissa kerrotaan yrittäjä Janne Immosesta, joka järkyttyi vieraillessaan omistamassaan Airbnb-asunnossa Jyväskylässä. Asunnosta oli kadonneet arviolta 300 euron design-kattovalaisimet ja tilalle oli laitettu halpoja, noin 15 euron lamppuja. Varkautta ei aiota tutkia tai ilmoittaa poliisille.
Tää on oikeasti jo jotain muuta kuin varkaus. Tää on pieni yhteiskunnallinen kapina. Halvalamput kertoo enemmän kuin 1000 somepostausta. Tähän on tultu: köyhä vaihtaa sun Vepsäläiset Tokmannin muoviin ja vie mennessään. Ja me muut vaan kohautetaan olkia, että "noh, sellasta se vuokraaminen on". Ai anteeks mitä?
Mitä jos tää oliskin ollut äiti lasten kanssa, joka päätti ettei "rikkaita enää palvota"? Vai onko kyseessä joku katkeroitunut mies, joka ajattelee että näin tasataan tuloeroja?
Ja hei mammat miten te suojelisitte omaa kotianne tai sijoitusasuntoa tältä? Pistäisittekö piilokamerat? Lukitsisitte lamput? Tai vaan hyväksyisitte että Suomessa varastetaan koska "on vaikeeta"? Missä menee raja?
Ja vielä: jos tää olisi ollut nainen Airbnb-asunnon omistajana, ja joku kundi olisi pöllinyt sen lamput ja laittanut rumat tilalle, niin johan olisi someraivo päällä. Mutta nyt? Tää kuitataan "hassuna juttuna Instagramissa". Miksi?
Mammat, puhukaa nyt! Onko köyhyys tekosyy vai pitääkö meidän alkaa pelätä jokaisen vieraan moraalia?
No kyllä minä ainakin näen vuokrauksen jälkeen, jos olen kaksi pyyhkettä antanut ja toista ei näy. Laitan perään viestin ja laskun ja myös kommentin arvosteluun jos ei maksua tule. Sen jälkeen aircover ilmoitus ja airbnb maksaa mulle sen pyyhkeen.