Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ammattikoulujen opetuksesta leikkaamisen motiivi oli työväestön tyhmistäminen

Vierailija
28.05.2025 |

Leikataan kaikesta yleissivistävästä opetuksesta, ettei vahingossakaan tule mieleen miettiä laajempia syy-yhteyksiä.

Näin taataan todellinen rahvas, joka on ahne ja tyhmä ja jota voi kusettaa kerta toisensa jälkeen. Koska he eivät ymmärrä miten maailma toimii, tai yhteiskunta. Niin heitä on helpompi hallita kun heillä ei ole kykyä ymmärtää valheita eikä omia oikeuksiaan.

Työväenliikkeen ensimmäinen tavoite oli työväen sivistystason kasvattaminen, mitä silloinen yläluokka pelkäsi kuin ruttoa. Se johtikin aikanaan maksullisten koulujen lopettamiseen ja peruskoulun perustamiseen. Kaikille samat teoreettiset mahdollisuudet, oli rahaa tai ei. Vaikka Kokoomus vastusti tätä verisesti, se meni läpi ja näin Suomi aikanaan oli PISA-tulosten kärjessä.

Nyt mennään toiseen suuntaan. Amikset tuhotaan ensin, koska siellä on alttein aines joka ei kysele vaan on hyvillään kun ei tarvitse istua koulun penkillä. Saadaan nöyrä ja tyhmä orjaluokka, jota voi ohjailla esim poliittisesti. Amiksissahan persut trendaa ja persut on Kokoomuksen apupuolue. Tämä aivottomien massa takaa oikeiston jatkuvat voitot jatkossa.

Hienosti pelattu eliitiltä. Strategia toimii. Ja mikä pahinta, siihen on mahdoton puuttua, koska tyhmeliinien äänillä saadaan aina enemmistö.

 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
28.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyynistä, mutta totta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan yksi