Kun joku muukin saa huomiota, kuopus "ahdistuu"
Mitä tällä voi tehdä. En halua että nuorin lapsemme käyttäytyy noin narsistisesti
Kommentit (10)
Oletko lellinyt nuorinta lastanne? Silloin usein kokee itsensä "parhaimmaksi" lapseksi.
Voisiko hänen kanssaan jutella siitä, että on ihan normaalia, että joskus harmittaa?
🇺🇦🇮🇱
Voisiko ihmisillä hitto vieköön olla jokin muukin ikävä tunne olemassa kuin ahdistus!? Esim harmitus, kateus, ärsytys, mitä niitä onkaan, mutta aina tuo AHDISTUS
Narsisti haluaa olla ihailluin ja paras lapsi
Vierailija kirjoitti:
Voisiko ihmisillä hitto vieköön olla jokin muukin ikävä tunne olemassa kuin ahdistus!? Esim harmitus, kateus, ärsytys, mitä niitä onkaan, mutta aina tuo AHDISTUS
Silloin ahdistaa, kun pettymystä ei pysty kohtaamaan. Kyse on pohjimmiltaan realiteettien kohtaamisen kyvystä. Monilla nykyajan nuorilla se taito on hyvin ohut. Kun vanhemmat eivät osaa tuottaa niitä pettymyksiä, tai sitten laiminlyödään ja pettymyksiä on liikaakin.
🇺🇦🇮🇱
Vierailija kirjoitti:
Voisiko ihmisillä hitto vieköön olla jokin muukin ikävä tunne olemassa kuin ahdistus!? Esim harmitus, kateus, ärsytys, mitä niitä onkaan, mutta aina tuo AHDISTUS
Tätä minäkin ihmettelen. Suututtaa, harmittaa, häiritsee, kiukuttaa, inhottaa, pelottaa. . . kaikesta jotkut käyttävät sanaa ahdistaa. Kielen köyhyyttä ja ihan väärin monessa tilanteessa.
Ap: samoin ovat vanhemmat lapset/vanhempi lapsi ehkä tuntenut nuoremman synnyttyä. Miten hoidit asian? Tai: miten olisit hoitanut? Kuopukselle pitää opettaa, että joskus voi olla tylsää ja tyhmää, kun muiden etu menee oman edun edelle, ja että sille ei siinä tilanteessa kertakaikkiaan voi mitään. Lapsen pitää oppia kohtaamaan myös pettymyksiä, se on tärkeää. Et takuulla halua n.k. rajatonta lasta, joka luulee aina olevansa kaikista tärkein, maailman napa, jonka toiveet on kaikkien muiden pakko toteuttaa tässä ja nyt. Hän menee joskus kouluunkin, on yhtenä monesta luokassa tai ryhmässä, joutuu odottamaan vuoroaan. Et varmasti halua hänen olevan se, joka sitten paiskoo tavaroitaan ja heittäytyy maahan kirkumaan.
Pari kertaa voit avata tilanteen tematiikkaa hänelle. Sen jälkeen et reagoi turhaan "ahdistukseen", mutta sen sijaan niihin hetkiin, kun hän osoittaa huomaavansa toisen ihmisen olemassaolon. Eli vahvista toivottua.
Z- sukupolvi? Ne nyt ahdistuu hengittämisestäkin