Onko Ella Junnila kautta aikain huonoin maajoukkoeyleisurheilija ?
Arvokisoihinhan se menee aina vain turistiksi itkemään mutta nyt ei pärjää enää missään kisoissa.
Kommentit (38)
Vierailija kirjoitti:
Ella mokasi taas.
Siinä ei ole mitään uutta.
Junnila on täysin menetetty tapaus. Ei koskaan tule muuta kuin kansallisen tason hyppääjä.
Ei. Se yksi miesseiväshyppääjä on. Nimeä en muista.
Voit ihan itse mennä sinne kilpailemaan jos se on niin helppoa.
Junnila on aina tyytyväinen vaikka hyppäisi vain 1,5 metriä. Ja aina on selitys valmiina. Ei tule koskaan mitään tähteä.
Mikäs yksinpuhelu täällä taas on meneillään? Hauku Purraa niin kuin oikeat ihmiset.
Ella on 26. Paras aika yleisurheilijana on jo takanapäin.
Sille on sattunut urallaan kaksi pöljää päivää jolloin ylitti itsensä ja oman normaalitasonsa ja nyt häntä kohdellaan Suomessa kuin maailman huippuhyppääjää. Normaalitasonsa ei ole edes monen huippuottelijan tasoa. Kansallisella tasolla toki kärkeä eli ei hän mikään nolla ole.
Junnilan pitäisi pystyä tekemään muutakin kuin selittämään. Aina on vastaus valmiina kun homma ei kulje. Junnilan hyppy on ollut kadoksissa jo vuoden verran.
Vierailija kirjoitti:
Ei. Se yksi miesseiväshyppääjä on. Nimeä en muista.
Jere Bergius. Jäi suunnilleen kaikissa arvokisoissaan karsintaan ja monesti vieläpä ilman tulosta.
Vierailija kirjoitti:
Ei. Se yksi miesseiväshyppääjä on. Nimeä en muista.
Urho Kujanpää ?
Tommy Ekblom räpelsi ja monet alkuerät.
Miksi tulee näistä nimistä mieleen Oliver Helander ? Vai onko se Oliwer ?
Ei ole. Meillä on huomattavasti huonompiakin historiassa, jotka eivät ole onnistuneet koskaan. Vaikka se yksi miesuoksija joka oli aina "hyvissä asetelmissa" ja laahusti lähes aina viimeisten joukossa maaliin. Mutta hyvä yritys enkä olisi itse pystynyt moiseen suoritukseen edes lähelle. Suomessa huippu mutta maailmalla sitten jo ynnä muuta-mies.
Jos ei pääse 179 yli niin kannattaisi kisata vain suomessa.