Miten toimit suihkun jälkeen?
Kuljeskeletko kotona alasti tai pyyhe tms. päällä vai puetko heti vaatteet päälle?
Itse otan vaatteet mukaan kylpyhuoneeseen ja puen ne siellä suihkun jälkeen.
Kommentit (18)
No aika päivänselvästi kuivaan ensin pyyhkeeseen ja sitten ilmakuivaan vielä siihen päälle. Ei kävisi mielessäkään laittaa vaatteita välittömästi päälle. Voin vain kuvitella miltä haiset.
Ihan samalla tavalla kuin ennen suihkuun menoa koska en ole kosteus herkkä.
Kuivaan enimmät ja hiukset pyyhkeeseen. Kävelen talon läpi, puolivälissä kampaan peilin edessä hiukset ja vedän pitkät kalsarit ja jonkun trikoopaidan kotiasuksi/yöpaidaksi (kesällä trikoosortsit). Siinäpä se. N53
Käyskentelen talvisin auratulla pihalla alasti. Kesällä menen niitylle ilkosiltaan auvoistelemaan tai viljojen kypsyessä vehnähippiäistelen nakuna kaurapellossa. Asun maalla, lähimpään naapuriin on matkaa vähän päälle 2 km. Joskus olen kiivennyt ilman rihman kiertämää pihakoivuun ja kiekunut siellä sulosäveliä. Meidän pitäjässä se on ihan normaalia käytöstä.
Patsastelen voidetuubi kädesä avoimen ikkunan ääressä, jotta muutkin pääsevät nauttimaan suihkuhetkestä.
Kuivaan itseni pyyhkeeseen, rasvaan kasvot ja koko vartalon. Kuivaan kylpyhuoneen seinät ja lattian. Keekoilen alasti ainakin 15 min jotta rasva imeytyy. Tosi usein menen mieheni eteen ihailtavaksi. Sitten joko makkariin nakuna tai vaatteet päälle.
Kuivaan pyyhkeellä kaiken pyyhekuiviksi, laitan kosteusvoidetta, deodoranttia ja hiustenhoitoainetta jo kylppärissä. Sitten menen pyyhkeeseen kääriytyneenä makkariin ja puen seuraavaa toimintoa vastaavat vaatteet (työvaatteet, kotivaatteet tai yövaatteet) sitten odottelen, että hiukset kuivuvat tarpeeksi ja harjaan ne, mahdollisesti sitaisen nutturalle ja, jos on työpäivä, laitan ripsiväriä.
Vierailija kirjoitti:
No aika päivänselvästi kuivaan ensin pyyhkeeseen ja sitten ilmakuivaan vielä siihen päälle. Ei kävisi mielessäkään laittaa vaatteita välittömästi päälle. Voin vain kuvitella miltä haiset.
Tuoksun aina hyvälle ja puhtaalle. Kaikki eivät ole samanlaisia hikipettereitä kuin sinä.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Kuljen kylpytakilla
Miten saat sen liikkeelle?
Mun kylpytakki ei toimi. Oon kyllä yrittänyt ladata sitä.
Riippuu vähän siitä, olenko yksin kotona.
1. Olen yksin kotona: kuivaan itseni pyyhkeeseen ja tallustan alasti keittiöön hakemaan herkkuja, puen pyjaman ja kömmin sänkyyn.
2. Mies on kotona: suihkun jälkeen hillun alasti ja märkänä miehen edessä
3. Teinit on kotona: kietoudun kylpytakkiin ja sulkeudun makuuhuoneeseen, jossa kuivaan itseni ja pukeudun
Käyskentelen talvisin auratulla pihalla alasti. Kesällä menen niitylle ilkosiltaan auvoistelemaan tai viljojen kypsyessä vehnähippiäistelen nakuna kaurapellossa. Asun maalla, lähimpään naapuriin on matkaa vähän päälle 2 km. Joskus olen kiivennyt ilman rihman kiertämää pihakoivuun ja kiekunut siellä sulosäveliä.
Partsilla hamahimmaan vartin verran. Sitten vaatteet tilanteen mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kuljen kylpytakilla
Miten saat sen liikkeelle?
Tilasin temulta pikku moottorit siihen-toimii.
Ravitselen ensin hiukan kellukkeita ja sitten hiustenkuivaajalla kuivaan pallukat. Meen sitten teranssille kuivumaan lopullisesti .
Kuivaan itseni kevyesti ja käärin hiukset pyyhkeen sisään. Hamam-pyyhe tässä ehdoton. Laitan kylputakin päälle, laitan kasvoveden, seerumin ja hiukan myöhemmin voiteen. Otan pyyhkeen pois hiuksista ja annan hiusten kuivua. Minulla on luonnonkiharat, joten niille ei tarvitse tehdä mitään.
Siinä aika tiivistetysti suihkun jälkeinen toiminta.
Naapurit on koittaneet selvittää samaa asiaa. Saako kysyä, mihin te tätä tietoa käytätte?