Siis kumpi on nykyään paheksuttavampaa
Se että ei käytä lapsiin rahaa tarpeeksi vsi se että käyttää eikä tyydy mahdollisimman halpaan ha niukkaan, mitä tulee vaikka huvituksiin tai vaatetukseen?
Kommentit (23)
Aika vaikea tuohon on vastata, koska sun oletus on, että kaikki halpa on huonoa ja kallis hyvää.
Ei se niin mene.
Näin kerran tosi ison jäniksen pellonlaidassa.
En viitsi vastata vajaasti otsikoituihin avauksiin.
Ei se lapsi merkkivaatteesta hyödy. Eli käytä rahaa vaatteisiin kohtuudella, ja muuten aikaa ja myös rahaa niihin asiohin, joilla on merkitystä. Lue lapselle joka päivä. Se on tutkitusti asia, joka hyödyttää lasta tulevassa elämässä kaikkein eniten.
Vierailija kirjoitti:
Näin kerran tosi ison jäniksen pellonlaidassa.
Oletko varma ettei se ollut rusakko? Ne on kovasti leviämään päin.
Paheksuttavaa on vanhempi, joka on tollo.
Missä mielessä paheksuttavaa? Jos lapsen perustarpeet tulee tyydytettyä, ei ole mitään paheksuttavaa.
Vierailija kirjoitti:
Missä mielessä paheksuttavaa? Jos lapsen perustarpeet tulee tyydytettyä, ei ole mitään paheksuttavaa.
Paheksun ihan periaatteesta.
Osta lapsellesi elämyslahja, sellainen mistä hän pitää eikä sellainen mistä sinä pidät.
Riippuu varmaan tilanteesta, joskus halutaan tahallaan kiusata juuri siitä polusta minkä on itselleen valinnut hyväksi. Rahaa tulee käyttää lapsiinkin mutta järkevänä ihmisenä ymmärrän rajan siinäkin vaikka sitä rahaa olisikin.
Lapsille ei myöskään tule aina ihan kaikkea antaa jos eivät nk. ansaitse sitä. On nimittäin niitäkin tilanteita joissa huoltajia arvostellaan vain siksi että lapsi valittaa mielipahojansa. Luodaan mielikuvaa huoltajista jotka eivät arvosta lastansa.
Vierailija kirjoitti:
Lasu pamahtaa jos nuukailet...
Tää on koettu. Piti olla uusia merkkivaatteita ei kelvannut puhtaat ja ehjät merkittömät.
Oltiin huolissaan vaikka ja mistä niiden takia.
Vierailija kirjoitti:
Järkevyys on parasta.
Järkevyys ja rentous kuitenkin vielä lisäksi. Suhteellisuus on aina hyvä asia ottaa huomioon, rajansa kaikella ääripäällä.
Vierailija kirjoitti:
Lasu pamahtaa jos nuukailet...
Helposti kyllä.
En ymmärrä miksi äidit, isoäidit tms tyrkyttävät aina tietyn jopa kalliin hintaisia lahjoja lapsilleen/lapsenlapsilleen jossa lahjat ovat sellaisia mistä he itse pitävät eikä sellaisia mistä jälkikasvu pitää. Ei tule kuuloonkaan hankkia about samalla hinnalla sellaista lahjaa josta jälkikasvu saattaisi pitää. Tarkoituksena siis vaan narsistinen kontrolli. Tällaisia en kyllä vanhana hoitaisi...
Vierailija kirjoitti:
Lasu pamahtaa jos nuukailet...
Ja yksinäinen vanhuus...
Ei lahjaksi painopeittoja eikä mitään mitä ei ole pyydetty, jos on arvo yli 20€. Järkevät isovanhemmat tajuaa kyllä tuon. Raha paras lahja jos voi antaa enemmön kun 50€ ja ei ehkä silloin, jos lahjan saaja varakkaampi kun sinä.
Hehheh jollain pakkomielle jonkun ostamista merkkivaatteista.
Kultainen keskitie.