Tein teille kaikille tutkivaa vauvailua ja kävin istumassa Turun junassa, jonka tilalle rakennetaan uusi Turun juna
Juna oli kaikinpuolin moderni ja laadukas. Kulki hyvin raiteilla. Juna ei ollut täynnä. Osa matkustajista nukkui, osa selasi puhelinta. Wi-Fi ei toiminut kunnolla koko matkaa, vaan katkesi välillä. Juna pysähtyi monta kertaa. Matka sujui ihan hyvin, en havainnut mitään syytä, miksi juna ei olisi hyvä ja toimiva juna, Helsingistä Turkuseen.
Kommentit (3)
Olen kerran oikeasti istunut Petterin vieressä Turun junassa. Heitti smalltalkia ja kysyi wifi-yhteyttä - näytin peruskännykkää ja sanoin, että ei ole varaa. Ihan ihmeissään - nuori ihminen.
Lähti käymään ravintolavaunussa, sanoi että kahvia tekisi mieli. Sanoin, että niin minunkin, mutta ei ole varaa näihin hintoihin - ihan tonnin seteli ilme.
Ekä se edes olisi tunnin juna: https://www.hs.fi/kotimaa/turku/art-2000009304998.html
Se nykyinenkin on nopeimmillaan reilusti alle 2 h.