Mitä viette kylään? Viiniä, kahvia, uusia astioita,suklaata,teetä?
Kommentit (26)
Vierailija kirjoitti:
Ei alkoholia, ei.
No todellakin ja ainoastaan sitä.
Kyläpaikan mukaan. Osa ei nykyään juo mitään, osa on hajusteyliherkkiä yms. Kukat silti aika usein ja voi olla jotain pientä lisänä. En veisi kahvia tai teetä jos ei ole erityinen harrastus kyläpaikassa, tuntuu arkiselta. Joskus olen ottanut (sovitusti) jostain leipomosta kahvin kanssa tuliaiset.
Muutama mun tuttu osaa tuoda tosi kivoja tuliaisia, käyvät paljon kädentaito yms messuilla ja myyjäisissä. Läheisimmille sukulaisille ja ystäville vien mennessäni karkkipussin tai suklaalevyn jos ei ole joulu, pääsiäinen tai erityiset juhlat -silloin paremmat viemiset. Harvoin menen mihinkään ihan tyhjin käsin.
Kahvia vien aina ja aina kelpaa. Synttäreille ja tupareihin viinaa. Naiselle kukkia + herkkuja mistä neiti tykkää<3
Voi kysyä kohteliaasti etukäteen, mitä haluaisivat tuliaisiksi.
En käy kylässä. Ei kyllä tulisi mieleenkään viedä mitään jos menisin.
En ole koskaan vienyt mitään. Kahvit olen juonut jos tarjotaan. Itse en tarjoa vieraalle edes kahvia, jos joku kylään eksyy.
Vierailija kirjoitti:
Voi kysyä kohteliaasti etukäteen, mitä haluaisivat tuliaisiksi.
Miksi? Yritätkö vähentää isännän kunniaa vai mikä tää ajatus on? Jos meille tulee joku en halua hänen tuovan mitään.
Jotain helposti hävitettävä, eli kynttilät, herkut, leikkokukat tms
Ei mitään säilyvää esim maljakko, tuikkukippo
Aina on kohteliasta muistaa jos kutsutaan kylään. Täysin juntit menevät kahta kättä heiluttaen. Tuliaisiksi mitä milloinkin, muttei koskaan kukkia. Niitä on emännän hankala alkaa hoitamaan kun tehtävä muutakin.
Vierailija kirjoitti:
En käy kylässä. Ei kyllä tulisi mieleenkään viedä mitään jos menisin.
👍😂
EI astioita ellei joku juuri omilleen muuttanut ja tietää mitä tarvitsee ja haluaa.
Itse en haluaisi kuin alkoholia. Kahvia mulla on varaa ostaa itsekin, enkä juo kaikkia merkkejä.
Esim. Tuoretta leipää, jäätelöä, kukkia, leivoksia, kahvia.
Vien viiniä, kahvia, leipää, leivonnaisia ja joskus myös astioita.
Joku hauska käyttöön tuleva esine esim kavereiden mökille kierrätyshuovasta tehty "säkki" ja siihen villasukkia (tiedämme että käyttävät). Kerran löysimme tonkkaviinille "kantokassin" joka toimi myös pehmeänä kahvakuulana, ihan hitti! Näissä nähdään todella paljon vaivaa jotta löytyy sopiva
Tai jotain delituotteita kuten tryffelin kanssa säilöttyä juustoa tai tryffelisalamia (olemme kaikki ruokafriikkejä).
Tai korillinen oman kanalan munia.
Aina vähintään jotain hyvää viiniä
Riippuu minne olen menossa. Ystäville ja appivanhemmille kukkia. Lapsiperheille itse tehtyä piirakkaa (suolaista tai makeaa), jottei heidän tarvitse taikoa sen seitsemää sorttia pöytään meidän takiamme, kun lasten kanssa on kuitenkin tekemistä.
Jälkimmäisellä varmistan myös, että on jotain syötävää kahvin kanssa, jos isäntäväki on (taas) unohtanut ruokarajoitteeni!
Vien itseni ja perseen hajun sohvaan
Riippuu kenelle menen ja miksi.