Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

b12-vitamiini alarajoilla, mitä nyt?

Vierailija
13.06.2011 |

Otatin itseltäni mielenkiinnosta b12-vitamiini arvon kun olen ollut niin väsynyt koko talven. Ja se olin 196 (viitearvot 180-700).



Lääkäriin olen menossa mutta mielenkiinnosta kyselen että onko täällä ollut muita joilla arvo on alakantissa ja mitä arvo teillä on ollut? Ja mistä on johtunut?



Minulle on juuri muista syistä tehty gastroskopia ja kolonoskopia joten mitään lapamatoa, keliakiaa tai muuta tulehdusta suolistossa/mahalaukussa ole.



Mietin että mistä johtuu tämä huono arvoni.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
19.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nostan vanhan ketjun, koska aihe on itselleni nyt akuutti. Onko nuo b12 viitearvot muuttuneet parissa vuodessa noin paljon, koska nyt terveysaseman sairaanhoitajan mukaan ovat 141-489? Itsellä oli 151 eli olisi noiden vanhojen rajojen mukaan puutetta siitä? Onko kukaan kokeillut niitä suun limakalvolta imeytyviä suihkeita?

Vierailija
2/15 |
19.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

10 jatkaa

Minulla on siis krooninen gastriitti, minkä vuoksi testattiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
19.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

juo battery tölkki 

Vierailija
4/15 |
13.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi menet lääkäriin? Miksi et osta vaan vahvaa b12-vitamiinia apteekista? Jos oireet jatkuvat, sitten lääkäriin?

Vierailija
5/15 |
13.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulle tuli raskauden jälkeen b12 -vit imeytymishäiriö.sain vahvaa vitamiinia ja voimat palasi viikossa.olin niin uupunut että olisin vaan nukkunut.nyt syön 1-2 pilleriä per pv!apteekista saat purkin 100 kpl n.28 e,saat sen ihan ilman reseptiäkin,sama hinta,Betolvex

Vierailija
6/15 |
13.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi silti olla joku imeytymishäiriö, joka vaikuttaa siihen, että arvot ovat matalalla. Kannattaa tutkituttaa.



Jos olet raskaana tai suunnittelet raskautta, niin b-vitamiinia purkista vaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
13.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

B 12-vitamiinia. Sinulta tutkitaan seuraavaksi onko sinulla pernisiöösianemia. Eli jos on, niin mahalaukkusi ei tuota sisäistä tekijää (Joo, hullu nimi, mutta niin se vaan on) tai tuota sitä tarpeeksi. Jos tekijää ei ole tai sitä on liian vähän, ei B-12 pysty imeytymään. Silloin saat tämän vitamiinin pistoksina. Minä saan 3:n kuukauden välein. Äitini kerran puolessa vuodessa. Aika harvinainen sairaus, mutta ei vaivaa mitenkään, kun vitskun saa. Jos tekijää on, saat syödä tuhteja annoksia B-12 vitamiinia.

Vierailija
8/15 |
13.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pernisiöösi anemian näkee?



Mulla hemoglobiini ihan hyvä ainakin..



AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
13.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pernisiöösi anemian näkee?

Mulla hemoglobiini ihan hyvä ainakin..

AP

Se näkyy punasolujen poikkeavassa rakenteessa, kuin myös megaloblastinen anemia, joka on toinen B12 -puutostila. Mutta tuota pernisiöösi anemia -nimitystä käytetään joskus yleisnimenä B12 puutokselle, eikä välttämättä näy verikokeissa mitään erityistä.

Älä ole huolissasi, erittäin todennäköisesti ei ole mitään vakavaa. Terveydenhoitajana muistan monta asiakasta, joilla tuota on tutkittu eikä kaikilla ole löytynyt mitään syytä vitamiinin vähäisyyteen verikokeissa, on sitten annettu lisiä ja asia on sillä korjaantunut, eikä puutostila välttämättä ole toistunut.

Tässä hyvä tiivis esitys B12 -vitamiinista:

http://www.tohtori.fi/?page=6746948&id=8344898

...jos et jo ole löytänytkin.

Vierailija
10/15 |
13.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja lääkäri sanoi että koska arvo on viitearvojen sisällä niin ei voida puhua vielä kuitenkaan b12-puutteesta. Kehotti ostamaan apteekista B-vitamiinivalmistetta ja verikoekontrolli puolen vuoden päästä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
13.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko teilläkin P A perinnöllisenä?



Itselläni PA todettiin 33v, nyt 8v myöhemmin saan edelleen ihmetellään (lääkärit), kuinka näin nuorella tuo? Usemmiten potilas on dementikko tai alkoholisti kuulemma.



Millaiset oireet sinulla, jos piikitysväli venähtää?

Vierailija
12/15 |
19.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Us

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
21.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Öss

Vierailija
14/15 |
21.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vitamiinin pitää olla vahvaa ja laadukasta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
18.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Normaali ruoasta saa oikein hyvin B12- vitamiinia.

Sitä on maksaan varastoituneena pariksi vuodeksi, jos vaikka alkaisi vegaaniksi. Vegaanin pitää saada purkista tuo vitamiini jatkossa.

Yleensä puutos tulee imeytymisongelmasta tai ettei syö punaista lihaa.

Erittäin varovainen tulee olla jos närästykseen käyttää pitempään protonipumpun salpaajia. Suolahappo on mahassa se, joka mahalaukun limakalvon sisäisentekijän kanssa irrottaa ohutsuolessa ruoasta ( liharuoasta), tuon vitamiinin. Kyse on oikeastaan kobalamiinibakteerista. B12 ei ole vitamiini kuten erheellisesti puhutaan.

Minulla puytos todettiin niin, että sairaanhoitaja neuvoi pyytämään lääkäriltä folaatti ja B12 verikokeen. Ilman riittävää foolihappoa ei synny B12 vitamiinia.

Minulla arvo oli tosi paljon alla alarajan.

Söin Betolvexiä 4 viikkoa ja menin yksit. labraan testaamaan. Hyvin oli noussut.

Jatkossa ostan apteekista ApteqB12-vitamiinia ja käytän kuuriluonteisesti. Se on

B12 kobalamiinivalmiste eli B12-vitamiinia, joka on imeskeltävä tabletti. Imeytyy suun limakalvolta. Nyt myös vaihdellen Boost B12- vitamiini suihketta, 3-4 suihketta suun limakalvolle. Parin viikon kuureina. Imeytyy nopeasti.

Käyn yksit. lääkäriaseman labrassa kontrollissa (ei tarvitse lääkäriä ja maksaa n. 20-30 e) ja seuraan harvakseltaan tilannetta.

Huomaan ettei ruoka riitä pitämään asiaa kunnossa, joten näin joudun siis jatkossa toimimaan. En käytä alkoholia ja ei ole todettua helicobakteeria joka voi aiheuttaa mahanlimakalvon tulehduksen. Syy oli alunpitäen närästyslääke joka oli protonipumpun estäjä.

Pitkään käytettynä vahingoittaa suolahapon muodostumisen tekijää.

Hapoton maha siis ei eritä sisäistätekijää koska suolahappo puuttuu.

Näin se menee. Eli syökää punaista lihaa kohtuudella tai ottakaa B12 eli kobalamiini purkista.

Väsynyt ja ärtynyt mieli on itselläni merkki, jonka verikoe vahvistaa, että taas on tankattava purkista elintärkeää B12 - vitamiinia. Olo kyllä kohenee parissa viikossa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi yksi