Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

voihan pee. söin 2,5 tuntia sitten kaakaota ja leipää. nyt verensokeri 3,4.

Vierailija
20.06.2011 |

tämä laihduttaminen menee taas ihan ketuille.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet diabeetikko niin kaakao on todella huono vaihtoehto. Nostaa sokerin äkkiä ylös ja yhtä nopeasti alas :-(



Syö vaikka yksi ruisleipä enemmän ja juo kaakaon tilalla vettä. Tai sitten lasket tarkasti hiilareita, että mitä syöt ja pistät sen mukaan. Ja huomioit liikunnan vaikutuksen sokereihin. Saattaa vaikuttaa myös yön sokereihin.



Yritä löytää hyvä tasapaino (helpommin sanottu kuin tehty). Ja korvaa osa ateriasta hiilarittomilla syötävällä (porkkana, salaatti ym) jotka ovat laihduttajalle muutenkin hyviä.

Vierailija
2/6 |
20.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten verensokeri liittyy laihduttamiseen?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko arvot jatkuvasti alakantissa?



Meillä lapsi kärsii matalista sokereista (jopa alle 2) ja ruokavaliohoidolla yritetään nyt alkuun pärjätä. Ravitsemusterapeutille odotellaan aikaa.

Vierailija
4/6 |
20.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

,itä kakaota joit jotain light ?



entä leipä???



syö ruisleipää pitää nälkää ja sokerit arvot kunnossa.

Vierailija
5/6 |
20.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en kyllä ymmärrä miksi juot kaakaota jos yrität laihduttaa..

Diabeetikolle on kyllä laihduttaminen aika paljon rankempaa kuin tavikselle. Esim. liikunta ei toimi yhtä hyvin kun lenkille lähtiessä saattaakin vs olla sen verran matala että pakko syödä jotain ettei tule lenkillä hypoa. Tulee sellainen +-0 tunne. Lisäksi se, että kun tosiaan on pakko syödä. Yritä valita hiilareiksi terveellisemmät vaihtoehdot, vaikka hedelmät.

Vierailija
6/6 |
20.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en kyllä ymmärrä miksi juot kaakaota jos yrität laihduttaa.. Diabeetikolle on kyllä laihduttaminen aika paljon rankempaa kuin tavikselle. Esim. liikunta ei toimi yhtä hyvin kun lenkille lähtiessä saattaakin vs olla sen verran matala että pakko syödä jotain ettei tule lenkillä hypoa. Tulee sellainen +-0 tunne. Lisäksi se, että kun tosiaan on pakko syödä. Yritä valita hiilareiksi terveellisemmät vaihtoehdot, vaikka hedelmät.

syön mitä sattuu ja sokeri heittelee.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän seitsemän