Korot takaisin
Onko kellään kokemusta tästä asiasta, siis sain kirjeen lakiasiantoimistolta, että olen maksanut liikaa pikavippien korkoja 2012. No toki olis hyvä, jos näitä liikaa maksettuja korkoja sais takaisin, mutta onko tässäkin riskejä epäonnistua? Sillä kysyn että oisko jollain tästä asiasta kokemusta?
Kommentit (6)
Sama täällä tuli postissa, mutta jokin epäilyttää ?
Suhtaudu varauksella. Jos velat vanhenee viidessä vuodessa, niin luulisi, että liikaa maksetut korot jostain yli 10 vuoden takaa on jo vanhentuneet. Ja kukaan ei tee työtä ilmaiseksi, joten joku catch tuossa on.
Kulutusluottojen velat ei vanhene 5 vuodessa, ainoastaan esimerkiksi sairaalalaskut, verot ym julkishallinnolliset maksut vanhenee tuossa ajassa. Pikavipit ym vanhenee joko 15 vuoden päästä tuomiosta tai 20 vuoden päästä alkuperäisestä eräpäivästä, kumpi nyt sattuu tulemaan ensimmäisenä vastaan.
Sain kirjeen myös. Onko tämä jokin huijauskirje vai mikä?