Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kukaan talvella/syksyllä syntynyt viettänyt synttäreitä mökillä?

Vierailija
31.01.2025 |

Itse olen kerran viettänyt ja on jäänyt mieleen. Oli kyllä ihana olla metsän keskellä ja polttaa takkaa ja syödä hyvin.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
31.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

En varsinaisesti syntymäpäivänäni, mutta juuri sitä ennen pääsiäisenä joskus lapsena. Oli kyllä hullu päähänpisto isältäni. Metsäautotietä ei oltu aurattu, joten kaikki tavarat piti vetää ahkiossa hiihtäen ensin pari kilometriä metsäautotietä myöten ja sitten järven selän yli saareen. Järvelläkin oli kohvajäätä, vai miksi sitä sanotaan, kun jään päällä on ensin vettä ja sitten lunta. 

Koska mökissä ei ole sähköjä, sen lämmittäminen takalla ja kaminalla kesti toista vuorokautta, ettei takka ja etenkin hormi olisi haljennut. Sekä juoma, että pesuvedet sulatettiin lumesta, vaikka tehtiin avanto.

Tunnelma oli kyllä hieno, kun kaikki oli vihdoin valmista lauantai-iltana. Ja sunnuntai-aamuna pitikin sitten pakata ja lähteä hiihtäen kotiin. Sen jälkeen ei ole käytykään kuin kesäisin. 😀

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi kolme