Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten päästä tästä oravanpyörästä?

Vierailija
17.01.2025 |

Vihaan työtäni. Piti olla kutsumustyö, mutta on niin paljon vastuuta ja jatkuvaa "tulipalojen sammuttelua", että en vaan jaksa enää. Haluan irtisanoutua, mutta karenssihan sieltä tulee. Pärjään säästöillä vähän aikaa, mutta ei se ole ratkaisu. Olen hakenut neljään paikkaan tässä kuussa, kahdesta tullut kielteinen vastaus ja kahta päätöstä vielä odotan. Yrittäjyyttäkin mietin, mutta yrittäjiä sivusta seuraavana tiedän, että ei sekään hohdokasta ole.

En tiedä, miksi edes kirjoitan, kunhan puran ahdistusta. Kärsin jatkuvista kivuista ja säryistä työni takia, pelkään että minulle kehittyy vielä krooninen kiputila. Olen tätä työtä tehdessäni menettänyt fyysisen kuntoni ja lihonutkin yli 10 kg. En pysty tähän enää. Kiitos, kun sain kertoa. 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
17.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitenkö? Hommaa rahaa ja resursseja sen verran että tulet aina selviämään omillasi.

Vierailija
2/6 |
18.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota loparit tyhjän päälle tao etsi uusi työ. Ei kai siinä muta vaihtoehtoa ole jos toimenkuvaasi ei voi muuttaa tai siirtyä talon sisällä muihin töihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

otappa "loppukiri" eli  vedä vyötä tiukalle, ja palkasta mahdollisimman paljon säästöön, osta rahastoa niin saat korkoa, mutta älä ota semmosta rahastoa mistä ei saa ulos.

Muutaman kuukauden otat tiukasti, sitten vaan irtiotto, viis karenssista.

Syöt sit alkuaikoina keittoo tms ja elät nuukasti.

Niin mä tein puoli vuotta ja onnistuin!

Vihasin työtäni ja etsiskelin uutta jonnii aikaa! Hyvä tuli!

Vierailija
4/6 |
18.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vinkeistä, totta on, että isommat säästöt ja pienemmät kulut auttaisivat tässä kohtaa. Minulla on isoja pakollisia menoja juuri nyt, mutta heti kun vaan mahdollista, alan säästää ja laittaa rahastoihin. Pieniä summia on nytkin rahastoissa, mutta pystyisin parempaankin. Palkka on työssäni ihan ok, keskitasoa. Taidan ottaa loppukirin ja haen samalla muita töitä, ja jos ei tärppää, otan karenssin viimeistään syksyllä. Eli kevät ja kesä aikaa löytää uusi työ. Sitten syksyllä vapautan itseni, jos ei ole löytynyt. 

Mietin myös, että tekisin osa-aikaisena esim. myymälätyötä (josta minulla ei ole aiempaa kokemusta) ja osan ajasta toimisin yrittäjänä. Jotta olisi joku pieni vakitulo, ja sitten yritystoiminnasta loput. En tiedä toimiiko sellainen yhtälö, onko kellään kokemusta? 

Kertoisitteko pomolle irtisanomisaikeista, jos haluaisitte säilyttää häneen hyvät ja lämpimät välit jatkossakin? Onko pahempi, jos irtisanoutuminen tulee pomolle yllärinä vs. ehtisi vähän jo valmistautua lähtöäni? Asemani työyhteisössä on suht merkittävä, eli pomoni ja työkaverini joutuvat koville kun lähden, ja se on yksi syy, miksi en ole vielä lähtenyt. Tuntuu pahalta tuottaa pettymys/jättää heidät pulaan. 

Joten mietin, että kertoisin esimiehelle jo nyt, että lähden viimeistään syksyllä. En tiedä, onko se viisasta vai ei. Edellisessä työpaikassa kerroin ajoissa, että olen hakenut uutta työtä, ja uutinen otettiin kivasti vastaan. Mutta se olikin ihan erilainen työpaikka. 

Ap

Vierailija
5/6 |
18.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
6/6 |
18.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruoho näyttää aina vihreämmältä aidan toisella puolella. Myymälätyö on myös vastuullista ja rankkaakin (kaikki asiakkaat eivät ole kivoja), yrittäjyys on kaikkein rankinta, koska olet itse vastuussa ihan kaikesta. Toki alallakin on merkitystä. Kokeilemalla selviää.