HYKS ja Linnanmäki ilmoittivat järisyttävästä sotealan keksinnöstä
Helsingin seudun yliopistollinen sairaala ja Lasten Päivän Säätiö julkaisivat vuoden alussa uuden innovatiivisen palvelun. Keksintö mahdollistaa lääkäritasoisen ensiavun saamisen minne tahansa Uudenmaan alueella erittäin nopeasti.
Laskuvarjolääkäriksi nimetyssä palvelussa ensihoitokoulutettu lääkäri sijoitetaan kananmunaa muistuttavaan kapseliin, joka lingotaan suurella nopeudella ilmaan Linnanmäen huvipuistoon sijoitetulla laitteella.
Linkoaminen tapahtuu avunpyynnön suuntaan, ja kapselin satellittipaikannukseen perustuva automaattinen ohjaus saattaa sen tarkasti haluttuun sijaintiin.
Varjo aukeaa vasta noin 50 metrin korkeudella, mikä säästää kallisarvoisia sekunteja.
HYKS:n tiedotteen mukaan ensihoitoon koulutetun lääkärin saa jatkossa alle 3 minuutissa minne tahansa 100 kilometrin säteellä Helsingistä.
Suunnitteilla on isompi versio, jolla lääkäri saadaan lingottua jopa maakuntiin, missä yöpäivystyksiä on lakkautettu.
- Kyllä tämä on parasta sitten arkkiatri Arvo Ylpön, toteaa HUS:n johtava ylilääkäri Markku Mäkijärvi. Kultareunuksista voidaan perustellusti puhua, sillä idea syntyi juuri Uudenmaan sulun valmistelun aikoihin.
Hämmästyttävän lyhyen vasteaikansa lisäksi laskuvarjolääkäri on maailman ensimmäinen julkinen palvelu, joka tuottaa rahaa.
- Uskomatonta kyllä, laskuvarjolääkäri tuottaa moninkertaisesti kustannuksiin nähden. Salaisuus on siinä, että laite on sijoitettu Linnanmäelle, jossa sitä käytetään ensisijaisesti viihdetarkoituksessa. Lääkäri lingotaan keskimäärin vain 10 kertaa päivässä, ja se vie vain 5 minuuttia.
Myhäilevä Linnanmäen toimitusjohtaja Pia Adlivankin uskoo myös keksinnön suosioon ja povaa siitä tulevien kesien hittiä.
- Linkoamme asiakkaitamme ympäri maakuntaa, olipa heidän tarpeenaan unohtumaton polttarielämys, kivan päivän kruunaava kotimatka tai markkinoiden nopein taksikyyti. Voimme palvella myös vaativimpia yritysasiakkaita, sillä valikoimastamme löytyy a-oikeuksilla ja saunalla varustettuja 5, 10 ja 15 hengen kokouskapseleita.
Aivan ilmaiseksi kyytiin ei pääse, sillä linkouksen hinnat alkavat 100 eurosta. Lisäksi veloitetaan euro per kilometri etäisyyden mukaan.
Palveluinnovaatio on ensimmäinen laatuaan maailmassa ja sen viennistä povataan Suomelle vähintään teknologiayhtiö Applen kaltaista menestystarinaa.
Laskuvarjolääkäri palauttaa uskoa sekä suomalaiseen insinööriosaamiseen että julkisiin palveluihin. Ideasta tuotantoon vei ainoastaan neljä vuotta.
Kommentit (6)
HYKS? Enpä ole tuota kuullut aikoihin.
Vierailija kirjoitti:
Lähde?
Mit vit?
Apn paska huumorintaju on lähde.
Joku on kyllästänyt sote-pelleilyyn
Da da igor, linkoa sinä vain irronneita raajojasi.
Lähde?