Uskotteko, että vuoden vaihtuessa ihminen saa uuden mahdollisuuden?
Että voi aloittaa puhtaalta pöydältä ja jättää menneisyyden harmit ja häpeät taakseen. Itseäni harmittavat eräät menneisyyden asiat, ja nyt takerrun siihen oljenkorteen, että vuoden vaihtuessa saan uuden mahdollisuuden. Mutta onko se itsepetosta?
Kommentit (5)
Näinhän se menee. Taianomaisesti lainat muuttuu vuodenvaihteessa saataviksi, ja uudenvuodenaaton känniset mokailut ja syrjähypyt on tammikuun ekana päivänä kaikkien mielestä vaan hilpeitä hiprakkajuttuja. Jos duunit on hoitanut perseelleen läpi vuoden, niin tammikuun ekana päivänä pomo on unohtanut sen ja kiittää hyvin menneestä vuodesta. Vuoden aikana paskaruoalla hankitut kymmenen ylimääräistä kiloa sulaa yhden yön aikana pois, ja mielenterveysongelmat ovat tammikuun eka päivä vain sumuinen muisto.
Vai menikö se jotenkin toisin?
Ihminen saa uuden mahdollisuuden joka päivä.
Jokainen päivä on uusi mahdollisuus!!!
En usko, että vuoden tai päivän vaihtuminen mitään muuttaa. Mutta päätös ja toimet oman elämänsä muuttamisesta hyvinkin auttavat.
Minä päätin ainkoinaan uutenavuotena 2015 hankkia itselleni uuden työpaikan. Muutamaa kuukautta myöhemmin aloitin nykyisessä työssäni ja pari vuotta myöhemmin koko edellinen työpisteeni lakkautettiin.
Hyvää uutta vuotta ja toiveita toteuttamaan itsekukin!