Yt-neuvottelut, irtisanominen ja uusi työ
Yt-neuvottelut, irtisanominen ja uusi työ
Onko täällä tietäjiä paikalla? Minut siis irtisanottiin yt-neuvottelujen seurauksena ja irtisanomisaika meneillään vielä tammikuun loppuun asti. Nyt kävi niin että sain uuden työn mikä alkaisi tammikuun tokalla viikolla.
Ajattelin että pitäisin minulle kertyneet vuosilomat tammikuun ajan nykyisestä työstä ja aloittaisin loman aikana uudessa työssä.
Tämä ei ollutkaan työnantajalle ok. Minulle sanottiin että minun pitäisi itse irtisanoutua nykyisestä ja sen jälkeen aloittaa vasta uusi työ. Työpaikan luottamusmieheen olin yhteydessä ja hänen kantansa oli sama. Otin asiassa yhteyttä liittoni aluetoimistoon jossa taas sanottiin että ei tarvitse irtisanoutua mutta uusi työ voidaan katsoa sivutyöksi tammikuun ajalta jolloin palkka voidaan ottaa lisäprosentilla.
Nyt vaan mietin että mikähän näistä nyt on oikea kanta ja kuinka minun kannattaisi toimia että se olisi minulle paras vaihtoehto?
Kommentit (4)
No miksi et irtisanoutuisi, jos sinulla kerran on jo uusi työ? Kyllä käsittääkseni työnantaja voi kieltää toisen työn tekemisen samanaikaisesti.
En olisi puhua pukahtanut uudesta työstä mitään.
En tiedä, minun työnantaja lupasi jopa palkatonta vapaata lomien lisäksi irtisanomisajalle, kun oli jo heti uusi työpaikka katsottuna (sain tietää yt:n tuloksista jo kuukautta ennen varsinaista neuvottelua, eli ehdin hakea uuden työn). Melko mulk kua käytöstä ap:n työnantajalta, mitä se heitä enää liikuttaa mitä pois potkittu tekee?
Hae sivutyölupa, sillä onnistuu