FACEBOOK: toimiiko teillä?
Kommentit (6)
Downdetector.com (tai downdetector.fi) -sivustolta voi katsoa, onko jossain palvelussa laajempaakin häikkää.
Muistaakseni Facebook oli kerran vähän pidempäänkin kyykyssä, kun DNS-palvelu meni solmuun. Siellä oli joku ihan käsittämättömän pieni aika, jonka se osoite oli voimassa ja kun siihen tuli joku katkos, niin mistään ei myöskään saanut tietoa, mitkä on ne DNS-palvelimet, jotka toimii backuppina jos varsinainen DNS-palvelin kyykkää.
Voi siis hyvin olla, että itse Facebook toimii hyvin, mutta ne kyselyt ei vain mene perille, kun nimipalvelimilta ei löydy tietoa, missä se Facebook luuraa.
Miten tulkita pentuja: jos murisevat kovasti toisilleen, niin ei kai se ole enää leikkiä vaan aito tunne? Vai voiko pentu murista leikkimielessä toiselle?
Ei toimi. Eikä whatsapp.