Te, jotka koette olevanne keskimääräistä älykkäämpiä ja valitsitte amiksen lukion sijaan
Kommentit (6)
Koska en kokenut olevani omieni joukossa amiksessa. Päädyin it-alalle johtotehtäviin.
Olin koulukiusattu enkä saanut minkäänlaista tukea mistään. Jatkoin lopulta aikuislukion kautta tohtoriksi ulkomailla, nyt akateemisella uralla.
Vierailija kirjoitti:
Olen ihan tutkitusti keskimääräistä älykkäämpi. Päädyin amiksen kautta lopulta akateemiselle uralle.
Minulla sama. Koulu ei maistunut nuorempana. Olen ehkä aavistuksen ADHD-piirteinen ja koin peruskoulun todella tylsänä ja liian helppona. Lintsasin paljon, koska kotiolotkaan ei olleet parhaat ja ei mun koulunkäyntiä tai juuri muitakaan tekemisiä kukaan vahtinut. Sain silti hyviä numeroita, vaikka en koskaan koulussa ollutkaan.
Myöhemmin sitten, kun pahin levottomuus oli laantunut, pääsin amiskoulutuksella ekalla haulla yliopistoon. Nyt akateemisella uralla.
Olen ihan tutkitusti keskimääräistä älykkäämpi. Päädyin amiksen kautta lopulta akateemiselle uralle.