Aloitteen teko sääntömääräiseen yhtiökokoukseen: voiko hallitus vaatia, että asian saaminen päätettäväksi vaatii etukäteen kannatusta?
Eli että pitäisi kerätä 10 %:n kannatus, että asian saa päätettäväksi yhtiökokoukseen? Voiko pitää paikkansa?
Kommentit (6)
Ei voi vaatia. Ja miten tuo käytännössä edes toteutettaisiin - missä ja miten kannatus mitattaisiin?
Ei voi vaatia. Toimita ehdotuksesi ajoissa hallitukselle/isännöitsijälle niin se on otettava työjärjestykseen. Ehdotuksen on oltava täsmällinen eikä mikään ympäripyöreä ponsi.
Yhtiöjärjestyksessä nämä asiat ja menettelytavat on kerrottu.
Muistaakseni ylimääräisen yhtiökokouksen kokoon kutsuminen vaati tuon 10 % kannatuksen asialle etukäteen, mutta tavallisessa sääntömääräisessä kokouksessa kaikilla osakkailla on oikeus saada asiansa käsitellyksi, kunhan toimittaa tiedon asiasta viimeistään 2 vkoa ennen yhtiökokousta.
Tämä noin puhtaasti muistin pohjalta, yksityiskohdat voivat mennä väärin. Mutta asunto-osakeyhtiölaistahan ne löytyvät.
Ei tarvitse kannatusta. Ajoissa asia tietoon isännöitsijälle, jotta tulee listatuksi yhtiökokouksen asialistalle. Hallituksella ei ole tuohon mitään sanomista. Kun asia otetaan esiin niin puolestapuhuja pitää siitä puheenvuoronsa, jonka jälkeen on mahdollisen vastapuheen vuoro. Jos näin tapahtuu menee äänestyshommiksi.
Ei pidä. Missä ihmeessä se kannatus edes etukäteen mitattaisiin?