Tietääkö joku mitä hautoja nämä ovat?
Kiertelin tuossa hietsun aluetta ja hautausmaata ja huomasin, että siinä tenniskenttien ja uimarannan läheisyydessä on hautoja, jotka ovat varsinaisen hautausmaan ulkopuolella. Mitä nämä haudat ovat, kun ei kerran itse hautausmaan alueelle ole voitu haudata?
Jotain todellisia ilkiöitä? kuolinajoista päätellen eivät edes mitään aivan ikivanhoja tai vanhempiakin hautoja varsinaisen hautausmaan alueella näkyy.
Kommentit (7)
Mauno Koivisto ym, hautoja on siinä
Venäjän keisarillisen armeijan sotilaiden hautoja siis.
Vierailija kirjoitti:
Mauno Koivisto ym, hautoja on siinä
Eikä ole. Presidenttien haudat ovat Hietaniemen hautausmaan muurien sisäpuolella.
Siis hoitamattomana olleet kivet siirtyy ensin sivuun sitten murskataan ellei omaiset niit hoida. Syytä olisi hoitaa. Voit kävellä samalla ortodoksien hokkuspokkus hautausmaalle siitä.
Nyt ei oo mitään keisareita . Koita sinäkin elää ihan nykyaikaa.
Ei koulukeskuksen ja Kärväskylän uimarannan välisellä alueella mitään hautoja kyllä ole. Ei ainakaan hautakiviä, mistä sitä tietää mitä maan alla on.