Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Huonosti käyttäytyvä 6luokkalainen tyttö!

Vierailija
20.04.2011 |

Olemme ihmeissämme kohta 13v.tyttömme käytöksestä. Kaikesta pitää riidellä; kotitöistä, läksyistä, kokeisiin lukemisesta, oman huoneen siivouksesta yms. Purkaa kiukkuaan pienempiin sisaruksiinsa, lyö heitä kun pienemmät kuulemma ärsyttää, puhuu rumasti minulle ja sisaruksilleen. Koulussa on erittäin hyvin käyttäytyvä, lähes 9 keskiarvon oppilas. Ei auta lahjonta, kiristys tai uhkaus, olisiko järkevä mennä juttelemaan asioista lastenpsykiatrille ?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä se on sitten seuraavat vuiodet, toisten kanssa pääsee vähän helpommalla. Pikkuasioista ei kannata tehdä kinaa mutta lyöminen ehdottomasti kiellettävä. Jokin varmasti tehoaa. Meillä parhaiten mieluisen harrastukskerran peruuntuminen ja kuukausirahan pienennys.

Vierailija
2/5 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo mätkiminen ja pienemmän kimppuun käyminen täytyy kyllä saada pois. Siitä on keskusteltu ja keskusteltu, mutta sanoo, et kun muut ärsyttää niin mätkäsee vahingossa. Minä tai mieheni emme ole milloinkaan lapsia lyöneet tai muutenkaan fyysisesti kurittaneet, eli mallia ei varmasti kotoa ole saanut. Toki pienemmät sisarukset osaavat härnätä, mutta en silti lyömistä salli. Nettikielto tulee meille rangaistuksena, jos huono käyttäyminen on jatkuvaa. Se tepsii välillä. t.ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kohta on rööki suussa ja viina maistuu

Vierailija
4/5 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli ei tarvi heti alkuun psykiatria - mutta vanhemmat tarvis varmaan hyvi neuvoja esim täältä



http://www.vaestoliitto.fi/murkun_kanssa/

Vierailija
5/5 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän ne aina tehoa. POjalla auttaa liikunta. On siis paljon paremmalla tuulella kun hikipäässä urheilee. Jostain luin, että murrosikäisen vanhempana ei enää ihmettele, kun jotkut eläimet syö jälkeläisensä :/

2