YLE : Yhdysvaltojen demokraatit mahdollisesti tietovuodon takana
Yhdysvalloissa Israelin kostoisku on ainakin vallassa oleville ja vaaleihin valmistautuville demokraateille hankala asia. Yhdysvalloissa asuva, Lähi-idästä kotoisin oleva väestö on perinteisesti kannattanut demokraatteja.
Yhdysvallat tukee Israelin johtoa ja ja antaa maalle aseapua. Voimakas isku Iraniin voisi kääntää osan äänestäjistä demokraatteja vastaan. Tiukassa vaalitilanteessa se voisi olla kohtalokasta demokraattien ehdokkaalle Kamala Harrisille.
Tästä syystä Yhdysvalloissa arvellaan, että demokraattijohto vähintäänkin pyrki painostamaan Israelia, että se toteuttaisi iskunsa vasta vaalien jälkeen, Juusola kertoo. Hän pitää myös mahdollisena, että vuodon takana on demokraatteja kannattavia tahoja, jotka halusivat myöhästyttää Israelin iskua.
Sen tyyppisiä tahoja, jotka pelkäävät, että Israelin toimet pahentavat alueellista tilannetta [...] ja ehkä ajattelevat myös, että ne potentiaalisesti vaikeuttavat demokraattien vaalikampanjaa.