Miksi TV-uutisissa Suomen kartan mittasuhteet ovat usein mitä sattuu?
Lappi kuvataan suhteettoman suureksi niin, että Jyväskylä näyttää olevan melko lähellä Rovaniemeä. Eikö karttaa saada standardikokoiseksi niin, että mittasuhteet ovat oikeat? Mikä asiassa on niin vaikeaa?
Kommentit (10)
Onko kauheasti väliä jos se asia kuitenkin siitä kartalta tulee luotettavasti ilmi.
Myös miehitetyt alueet pitäisi olla näkyvissä.
varsinkin sää tiedoissa todella epämääräinen ja nopeasti ohi vilahtava. miksi niissä on naapuri maatkin noin laajasti esillä. ennen oli selvästi pelkkä suomi erinomaisesti esillä.
Niin no rovaniemeltä on pidempi matka nuorgamiin kuin jyväskylään mitattuna suoraan ei siis teitä pitkin. rovaniemi vaan on etelä lapissa.
Eikö siinä ole se karttaefekti, että kaikki navan lähellä näyttää suuremmalta kuin on? Grönlantikin on oikeasti jonkun Korkeasaaren kokoinen.
Joissakin kartoissa koko pohjoinen Suomi on suhteettoman suuri, verrattuna eteläosaan. Mittasuhteet tosiaan on vinksallaan. Mutta ei se oo niin justiinsa, niin on moni muukin asia. Hällä väliä.
Olen huomannut saman, Mars mars kartantekokurssille.
On typerän näköistä.
Käykää joskus Lapissa. Siellä ihabn oikeesti välimatkan ON pitkiä. Ei oo seuraava kaupunki kävelymatkan päässä, niin kuin etelässä.
Minä en ole tällaista pannut merkille. Ovatko ne mittasuhteet vinksallaan vai narraavatko silmäsi?