Minkä ikäiset lapset jätät keskenään kotiin esim. kahdeksi tunniksi?
Tiedän, että riippuu tosi paljon lapsesta. Mietin vain tätä ikuisuusaihetta, kun kuulin, että tuttavaäiti käy rauhassa jumpassa ja lapset odottavat kotona. Itse olen elänyt siinä käsityksessä, etten voi lähteä jumppaan. Meillä on suunnilleen samanikäiset lapset.
Kommentit (12)
Ja tämä siis niin, että käyn kaupassa tms. että olen puhelimitse tavoitettavissa.
Itse en raaskisi enää illalla lähteä jumppaamaan kun pienet koululaiset joutuvat jo iltapäivällä ja joskus aamullakin olemaan keskenään kotona.
Sinänsä 7-8-vuotias mielestäni pärjää pari tuntia yksin kotona, sitä pienempi ei.
mutta ainakin niin, että vanhempi on ollut 10v ja nuorempi 8v. Varmaan jo aiemmin.
Nyt uskaltaisin jättää tunniksi, ehkä pariksikin 6-vuotiaan isompien sisarusten kanssa, nämä vanhemmat ovat 13v ja 12v. 12v:n kanssa pärjää paremmin, koska ovat muutenkin tosi hyviä kavereita, mutta tuon esikoisen kanssa voisi tulla riitaa. Toinen juttu olisi, jos oikein palkkaisin esikoisen hoitamaan nuorinta, silloin pärjäisivät kyllä useammankin tunnin.
No alkuperäisen tapauksessa kotona ovat 10-, 8- ja 3-vuotiaat.
ap
Nyt mietin koska pärjäävät vauvan kanssa, ovat nyt 8 v ja 10 v...
mutta 10- ja 8-vuotiaat toki.
3-vuotias tarvitsee HOITAJAN, eikä 10- ja 8-vuotiailta voi odottaa sellaistaa vastuuta 2 tunnin ajaksi. Joku 5 minuutin piipahdus postilaatikolla on ihan eri juttu.
Toki yritetään miehen kanssa limittää menoja ja menen monesti salille silloin kun muksut menevät kavereille.
en kyllä jättäis 3-vuotiasta 10 v kanssa. Ehkä jonkun 14-v. kanssa voisin jo jättää 3-v.kin jos varmasti nuorelle ok (saisi vaikka pientä taskurahaa siitä).
Ehkäpä mä en sitten podekaan turhaa syyllisyyttä siitä, etten lähde tämän tuttavan mukana jumppaamaan.
ap
ja on kyllä siinä ja siinä, jättäisinkö 14v:tä vastuuseen 5-vuotiaasta tuntia pidemmäksi ajaksi, siis YKSIN ilman aikuista. Toinen juttu siiten, jos olisin itse paikalla (esim. työhuoneessa), jolloin lapsilla olisi mahdollisuus hakea tarvitatessa apua.
3-vuotiasta ei missään nimessä saa jättää 10- ja 8-vuotiaan kanssa puolta tuntia pidemmäksi ajaksi. Ja senkin verran vain satunnaisesti, kännykkä käsillä, vaikka television ääreen istumaan.
voivat olla kahdestaan kotona pari tuntia, jos olen tavoitettavissa eli voin vastata puhelimeen ja jopa tarvittaessa saman tien sännätä kotiin. Jos olis joku tärkeä meno, puhelin kiinni, enkä pääsis kotiin, niin en vielä varmaan jättäis.