Iltalehden teekuppi->palovamma artikkeli tänään
Pitääkö sitä palovammaa nyt siis suihkutella kädenlämpöisellä vai huoneenlämpöisellä vedellä? Artikkelin äiti väitti ensimmäistä, mutta artikkelin lopussa puhuttiin jälkimmäisestä. Ja siinähän on yli kymmenen celsiusasteen ero.
Kommentit (4)
punaisen ristin sivuilla on ainakin tälllainen ohje:
Palovamman ensiapu
Jäähdytä palovammaa välittömästi viileällä vedellä vähintään 20 minuuttia.
Palovamman voi suojata kevyesti puhtaalla sidoksella.
Älä puhkaise mahdollisia rakkuloita.
Pidä palovamma-alue puhtaana, vaihda sidokset tarvittaessa ja seuraa haavan paranemista. Pinnalliset palovammat paranevat yleensä itsestään muutamassa viikossa.
Laajan palovamman jäähdyttämisessä on huomioitava kehon alilämpöisyyden vaara, joten huolehdi autettavan lämpimänä pysymisestä myös sisätiloissa.
Aha. No koko iltiksen artikkelin idea oli äidin mukaan (teevedestä varottamisen lisäksi), että halusi opastaa kaikkia, että veden pitää nimenomaan olla kädenlämpöistä, ei kylmää. Sitten kuitenkin asiantuntijatahot puhuu viileästä tai huoneenlämpöisestä vedestä. Eikö tuo pitäisi korjata siihen artikkeliin, ettei ihmiset toimi jatkossa väärin?
jotenkin kuvittelisi että se kädenlämpöinen ei sitä viilennystä tarjoaisi, mitä tarvitaan sen reaktion pysäyttämiseen. Jääkylmää ei vesi tietty voi olla ettei tule paleltumia, kädenlämpöinen nyt ei tee sille asialle mitään. Pikainen googlaus, niin muutkin tahot mainostaa sitä vanhaa ohjetta eli viileää vettä. Jotenkin erikoinen esiintulo tältä someäidiltä kyllä en paljon omalla uudella tiedolla keulisi tossa tapauksessa.
Tietääkö joku? Eli 20-25asteista vettä vai 35-40 asteista vettä?