Luetko kirjoja? Lukeeko lapsesi?
Siinäpä se kysymys olikin.
Voit myös kertoa lukeeko lapsen toinen vanhempi ja spekuloida onko samaa sukupuolta olevan vanhemmille mallilla erityisesti merkitystä.
Itse olen perheestä jossa äiti luki ja isä ei, kaikki perheen tytöt lukivat ja lukevat jossain määrin myös aikuisena, pojat ei. Omista lapsista molemmat (tyttö ja poika) lukevat vielä toistaiseksi. Isä ei lue, minä luen, vaikka enemmänkin voisi.
Ketjussa on tilaa myös sukupuolen moninaisuudelle vaikka oman perheen esimerkit on perinteisen binäärisiä. Ei tartte juuttua siihen.
Kommentit (29)
Luen vähän kausittain. Joskus ei riitä jaksaminen, joskus menee monta kirjaa viikossa. Mies lukee satunnaisesti/harvoin. Lapselle on luettu ihan pienestä asti. Teini-iässä ei silti kiinnosta lukeminen yhtään.
Vierailija kirjoitti:
Luin aikoinaan paljon ennen lapsia. Sitten tuli netti ja on jäänyt kirjojen lukeminen vähäiseksi. Lapseni lukevat.
Minä olen aina tykännyt lukemisesta. Kun lapset olivat pieniä. oli muutama vuosi hiljaisempaa ja luin harvakseltaan. Nykyään luen taas päivittäin. Ostan paljon kirjoja käytetynä, ei maksa montaa euroa. Ne sitten kiertävät koko perheen. Lapset ja taeinit lukevat meillä myös. Jouluna saavat jokainen kierrätyskirjan, mitkä olen torista ostanut. Kaikki uudenveroisia.
Nuorten lukutaidosta ollut taas puhetta, miten on heikolla tasolla. Kannustakaa lapsianne lukemisen pariin ja lukekaa myös iltaisin yhdessä mieleistä kirjaa tai kirjasarjaa. Vaikka koululainen osaa itse lukea niin mielellään myös kuuntelee, kun vanhempi lukee. Tämä on myös mukavaa yhdessäoloa!
Meillä ekaluokkalaisen kanssa on aloitettu Me Rosvolat kirjasarjan lukeminen. Olemme pari kirjaa lukeneet ja haluamme lukea koko sarjan. Voin suositella, jos mietinnässä alakoululaiselle lukemista. Tämä sarja sopii niin tytöille kuin pojille.
luen mutta ainoastaan enkuksi, sillä saa parhaimman tarjonnan ja paremmat hinnat. Muut kielet ovat turhia.
Parhaillaan mene toka osa lord of mysteries: fool "cuttlefish that loves diving" sanaseppänä.
Vierailija kirjoitti:
luen mutta ainoastaan enkuksi, sillä saa parhaimman tarjonnan ja paremmat hinnat. Muut kielet ovat turhia.
Parhaillaan mene toka osa lord of mysteries: fool "cuttlefish that loves diving" sanaseppänä.
Itselläni englanti ja yleensäkin kielitaito sen verran heikko, että en pysty lukemaan kirjoja kuin suomeksi. Mutta luen paljon ja omistan myös kirjoja.
Mites muilla, omistatko kirjoja vai oletko kaikki hävittänyt ja lainaat vain kirjastosta?
Itse luen suhteellisen paljon, pari kolme kirjaa kuukaudessa, joskus enemmänkin. Osa tuhatsivuisia järkäleitä ja osa parisataa sivuisia yhden illan juttuja. Lapset eivät ole vielä koulussa mutta joka päivä luetaan vähintäänkin iltasatu. Usein selaavat kirjoja myös itsekseen ja pyytävät lukemaan. 5-vuotias lukee jo itse lyhyitä juttuja, kuten Aku Ankkaa. Lasten isä ei ole kovin innokas lukija mutta hänellä on muutama sarja, joista on pitänyt.
Kyllä, kyllä ja kyllä. Kaikki me luetaan. Lapsen isä on ns. alalla, minä toisella alalla. Ollaan viisikymppisiä ja toisistamme erottu, tyttö on abi.
Lapsia ei ole, mutta itse luen useamman kirjan viikossa. Tänä vuonna olen lukenut yli 200 kirjaa ja vielä ehtii.
Olen suvun musta lammas enkä lue ollenkaan. Vanhempani lukevat paljon ja sampin veljeni. M42