Kova myrsky merellä ja risteily
Minkälaisissa myrskyissä olette olleet laivalla merellä risteilyllä?
Kuinka kova tuuli pitää olla, että laivalähdöt perutaan? Entä miten kova tuuli, että ei esim. meinaa pysyä tanssilattialla pystyssä?
Olen usein ollut laivalla kyllä, mutta en koskaan myrskyssä. Huomenna olisi tarkoitus lähteä ja säätiedotusta olen koko viikon katsellut. Ensi yönä on luvattu Helsinkiin tuulta puuskissa 21m/s. Lähtö olisi kyllä vasta iltapäivällä, kun ei enää kuin joku noin 10m/s eli aika perus kova tuuli enää eli ei silleen haittaa.
Tulipa vaan mieleen, kun on vielä Estonian vuosipäivä. Kuinka kova myrsky muuten silloin oli?
Kommentit (11)
Estoniasta on opittu, ikävä kyllä karulla tavalla. Aika kova tuuli saa olla että lähdöt perutaan, laivat hidastavat vauhtia kovalla tuulella. Keinuttaminen riippuu myös tuulen suunnasta, avomerellä voi olla ristiaallokko mikä tuntuu. Jos on herkkä tuulelle niin saaristoristeilyllä Turku-Maarianhamina ei ole avomerta. Jo Helsinki-Tallinna välillä voi tuulla reippaasti, kerran oltiin ja ihmiset voivat todella huonosti. Onneksi leikki-ikäinen ei tullut kipeäksi, ihmetteli vain Ville Vikingin erikoisia liikkeitä tanssilattialla :)
Vierailija kirjoitti:
Olimme purjelaivalla vuoden risteilyllä 2000 luvun alussa. Muutama huuhtoutui laidan ylitse Cap Hornin kohdalla.
Heidän muistoaan kunnioittaen.
:-D
Okei, seuraava?
t. Ap, jota nyt vaan alkoi huvin vuoksi asia kiinnostaan :-)
Tuuli 22m/s ja Silja Euroopalla lähti oikeasti lattia alta kun laiva kynsi myrskyssä. Tavarat yhteisö tippui lattialle. Taxfree yms oli suljettuna myrskyn takia. Voin sanoa että oksetti ja pelotti.
Katamaraailla Tallinnaan niin että alus keinui siten ettei ikkunasta nähnyt kuin vettä.
Väki oksensi.
Muistan kun isoisäni isä ja hänen isänsä olivat Kolumbuksen laivaoilla mukana. Lähes kaikki saivat keripukin ja kuolivat hitaasti. Loput saivat intiaani naisilta kupan ja toivat sen mukanaan Eurooppaan. 17 hevosta menehtyi matkalla janoon ja kaksi jättiläistä jotka löysivät ja vangitsivat ja yrittivät kuljettaa Eurooppaan näytille, menehtyivät isorokkoon.
Joskus kauan aikaa sitten olin ruotsinlaivalla ja hieman keinutti. Buffassa laittoivat tarjoiluvaunut tiskin alla kiinni. Jotain lautasia tärähteli pinosta lattialle. Kun käveli käytävällä, niin välillä tuntui kuin olisi lattia mennyt vähän alemmas ja sitten kohta mentiin pieneen ylämäkeen. Yökerhossa on pöydissä pienet reunat just pienen keinumisen takia, ettei lasit tipu ihan heti.
Joskus aikoinaan päästiin komentosillalle katsomaan kun mentiin Kuspäänmiekan jälkeen, niin laivan kapteenin huumorintajun perusteella laivareitillä on vain kolme pistettä, että laivan piippu ei jäisi meren pinnan yläpuolelle.
Ei kai siellä keskellä merta niin kovaa ole, mutta jokunen vuosi sitten tuuli puski ruotsinlaivan Allas Sea Poolia päin sen verran, että se meni remppaan. Siis koko myräkän kesti merellä, mutta satamassa sitten kolahti.
Ei kun joo, ihan turvallista se laivamatkustaminen on. Kovalla tuulella voi herkemmlle vaan tulla hieman matkapahoinvointia.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Olimme purjelaivalla vuoden risteilyllä 2000 luvun alussa. Muutama huuhtoutui laidan ylitse Cap Hornin kohdalla.
Heidän muistoaan kunnioittaen.
:-D
Okei, seuraava?
t. Ap, jota nyt vaan alkoi huvin vuoksi asia kiinnostaan :-)
Purjelaivalla ei voi kääntyä myrskyssä 🤫
En menisi. En menisi muutenkaan laivaan tai junaan. Kreikassa 90-luvun alussa oli joku reissu, mutta se oli lyhyt matka saarelta mantereelle, sekä takaisin. 80-luvulla lapsena olin paniikissa laivassa kun oli myrsky ja olikohan jäitä, en tiedä miksi joku vie lapsen laivalle. Siihen aikaan se oli kai tapana.
Estonian upotessa tuulen nopeus oli 15-20 m/s. Tosin se upposi keulavisiirin rikkoutumisen johdosta, eikä myrskyn.
Olimme purjelaivalla vuoden risteilyllä 2000 luvun alussa. Muutama huuhtoutui laidan ylitse Cap Hornin kohdalla.
Heidän muistoaan kunnioittaen.