Onko oikein jos työpaikalla joutuu varomaan mihin istuu?
Että ei tule moitteita siitä että on istunut toisen paikalle
Kommentit (15)
Kertoo huonoista järjestelyistä. Ettekö saa selvitettyä keitä siellä on töissä ja missä istuvat?
Kuulostaa lähinnä siltä että joku kunnon pöhinätyyppi on päässyt esimieheksi tai hr-puolelle ja keksinyt että on niin modernia että on avoin ja paikaton toimisto, vaikka kaikki toimistotyöntekijät vihaavat sellaista ympäristöä.
Ei todellakaan ole oikein, vaan kertoo monenlaisista ongelmista työyhteisössä.
Minusta on ihan hauskaa, että kun minulla on omalle kropalle säädetty työtuoli ja pöytä ja tietokoneella omat duunit menossa, niin vessassa käynnin aikana joku on istunut siihen paikalle, säätänyt tuolin perseelleen ja kaapannut tietokoneeni omaan käyttöönsä. Sekä tyhjentänyt mappikaapeista kuuden vuoden kirjanpitoaineistot lattialle ja laittanut omia kansioitaan tilalle. Se virkistää mieltä. Voin työskennellä käytävällä, kiitos.
Kuulostaa siltä, ettei HR ole ilmoittanut sinulle sitä missä sun työtila on?
Mielestäni outoa meinkiä, koska ihan turhaa menee työaikaa siihen, että aina mennään johonkin random. pisteelle töihin, sitten pitää säädellä työtuolia oikealle korkeudelle ja ei ole taaskaan varma missä ne kaikki tavarat niissä laatikoissa on. Tai jos jotain puuttuu.
Harvemmin jaksan sohvalta edes nousta istumaan.
-yökkö
No kyllähän se aika ikävältä tuntuisi istua sirkkeliin...
Itse menin suoraan toimitusjohtajan huoneeseen, heitin perhevalokuvat helvettiin ja asetin oman kaktuksen tilalle.
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaa lähinnä siltä että joku kunnon pöhinätyyppi on päässyt esimieheksi tai hr-puolelle ja keksinyt että on niin modernia että on avoin ja paikaton toimisto, vaikka kaikki toimistotyöntekijät vihaavat sellaista ympäristöä.
Toisaalta ei kaikille kannata olla omaa paikkaa, jos niitä ei saa toimistolle houkuteltua mitenkään, kun ovat korona-aikana hankkineet koiran jota pitää ulkoiluttaa monta kertaa päivässä.
Meillä ainakin on toimistolla omat paikat sellaisille jotka ovat sitä toivoneet, ja käyvät siellä useamman kerran viikossa. Muille on sitten niitä flexipaikkoja.
Kertoo jähmettyneestä ajattelusta työpaikalla.