Kipeät aftat suussa, onko jokin vitamiinin puutos vai mikä?
Pieni koko, mutta iso vaiva! Minulle tulee jatkuvasti suuhun aftoja, ja ne on niin kipeitä että häritsee koko hereilläolo aikaa. Kun yksi alkaa pikkuhiljaa parantua, niin toinen puhkeaa.
Mistä nämä voi johtua ja millä näistä pääsee eroon? Onko kellään jotain kokemuksia ja mielellään tehokkaita keinoja hoitoon?
Kommentit (13)
Minulla iän myötä vähentyneet, en muista milloin oli viimeksi.
Tuskallinen vaiva! Apteekissa saatavana erilaisia valmisteita jotka auttavat, käy kyselemässä.
Kannattaa tosiaa vaihtaa sellasee hammastahnaa mikä ei vaahtoa, ne kaikki pepsodentit ja ne ns "normaalit" on oikeesti huonoimpia mahdollisia tahnoja ihmisen suuhun, ne on ihan täynnä myrkkyjä
Ota sellanen neutraalimpi
Kattokaa pakettaja, mitä värikkäämpi ja suositumpi se on, sitä huonompi se todnäk aina on. Tää menee ruuassaki, paskaa markkinoidaan värikkäillä huomiota herättävillä paketeilla.
Erikoinen vaiva, enkä tiedä mistä johtuu mutta nuorena kärsin siitä. Apteekista ostin jotain liuosta ja pumpulipuikolla penslasin, se auttoi. Oisko ollu jotain vetyperoksidia tms. Käy kysymässä.
Mun tyttärellä on kans taipumus noihin. On helpottanut huomattavasti, kun rupesi käyttämään apteekista saatavaa Salutem-hammastahnaa. Hän kokeili myös noita Oxygenoleita sun muita, joita saa kaupoista, mutta tuo Salutem on ainoa, joka on tuonut avun.
Vierailija kirjoitti:
Käytätkö hammastahnaa, jossa on natriumlauryylisulfaattia (Sodium Lauryl Sulfate)? Jos käytät, vaihda sellaiseen tahnaan, joka ei sisällä sitä. Esimerkiksi Oxygenol on tällainen tahnamerkki.
Itsekkin suosittelen ensin kokeilemaan vaihtaa hammastahnan toiseen. Minullakin tuli aikoinaan kipeitä aftoja ja vaihdoin hammastahnan elmexiin, ei ole sen jälkeen ollut aftoja.
Mittauta labrassa ferritiini, folaatti ja b12-tc2. Tarkista esim. Fineli-palvelun kautta, saatko riittävästi sinkkiä ruuasta tai noita edellä mainittuja ravintoaineita.
Jos on runsaat kuukautiset, mitä ei hoidettu, niin raudanpuute hyvin todennäköinen.
Jos olet kasvissyöjä tai vegaani, niin todennäköisesti kärsit kaikkien yllä mainittujen ravintoaineiden puutoksesta.
Vaihda ainakin hammastahna apteekista saatavaan. Itselläni oli joskus kausi, kun aftoja tuli suuhun monta. Tilanne sitten helpotti ilman, että keksin siihen syytä.
Kannattaa vaihtaa hammastahnaa. Jos käytät jotain valkaisevia niin siirry tavalliseen ja jos käytät tavallista niin siirry hellävaraisempaan. Apteekista saa esim. salutem hammastahnaa jossa ei ole juurikaan makua ja siinä ei myöskään ole sitä vaahtoavaa ainesosaa joka joillakin aiheuttaa aftoja. Tätä saa myös fluorittomana joten ole tarkkana että otat sen missä on fluoria.
Tämä riesa alkaa itsellänikin aina syksyisin. En ole huomannut, että hammastahna auttaisi. Mulla on aina kotona varalla oralmedic lääkettä. Siinä pumpulipuikolla levitetään aftaan jotain happoa, joka kirvelee 10 sekunnin ajan aivan tautisesti, mutta sen jälkeen aftan päällä on kalvo eikä sitä satu enää yhtään. Nämä lääkkeet ovat välillä apteekista lopussa, joten siksi niitä kannattaa kotona pitää varalla.
Kannattaa tutkituttaa keliakia myös. Itsellä loppui aftat kun siirryin gluteenittomalle.
Minulla loppui kokonaan gluteenin jättämisen jälkeen. Ennen niitä oli koko ajan.
Käytätkö hammastahnaa, jossa on natriumlauryylisulfaattia (Sodium Lauryl Sulfate)? Jos käytät, vaihda sellaiseen tahnaan, joka ei sisällä sitä. Esimerkiksi Oxygenol on tällainen tahnamerkki.