Onko astmalääke pakko ottaa tilanjatkeen kautta?
Kommentit (10)
Mikä tilanjatke?
Omani ainakin otetaan suoraan annostelijasta.
Se riippuu siitä millaisessa annostelijassa sinun lääke on. Pyydä discus-mallinen, niin ei tarvitse.
Itse otan tilajatkeen kanssa, niin voin hengittää lääkettä keuhkoihin pari, kolme kertaa, niin kaikki tulee hyödynnettyä.
Sumute-/suihkemuotoiset astmalääkkeet voi ottaa myös ilman tilanjatketta. Lääke menee kuitenkin paremmin keuhkoihin tilanjatkeen kautta.
Tilanjatke ollut käytössä viimeksi lapsena, aikuisena ei kukaan ole edes maininnut asiasta. Olen sairastanut astmaa jo 80-luvulta asti.
Mikä on tilanjatke?ok talon eteinen vai terassi??
Vierailija kirjoitti:
Mikä on tilanjatke?ok talon eteinen vai terassi??
Tilanjatke on apuväline, jota käytetään hengitettävien, aerosolimuotoisten astmalääkkeiden eli inhalaatiosumutteiden annosteluun. Tilanjatkeen tarkoituksena on helpottaa inhaloitavan astmalääkkeen hengittämistä ja varmistaa lääkkeen perillemeno keuhkoihin saakka
Ota ilman jos ei ole vaihtoehtoa, mutta hanki se tilanjatke niin lääke menee paremmin perille ja saat jatkossa oikean annoksen sinne minne se kuuluukin.
Käytän Trelegyä, joka on kiekko. Kallis, kuin mikä, mutta maksukatto tulee aina vastaan heinäkuussa. Aiemmin käytin pönttöä, joka oli tosi kömpelö ( aamu - ilta). Lisäksi käytän Ventoline-avauskiekkoa. Astma melko lailla hallinnassa.
Eikö kukaan tiedä?