Miltä sinusta tuntuisi, jos olisit kertonut jonkin kipeän asian terapeutillesi
ja jonkin ajan kuluttua lukisit asiasta vauvapalstalta niin, että juttua on muokattu hieman?
Kommentit (10)
Ajattelisin että muillakin ihmisillä on samoja ongelmia/vaikeuksia. En yhdistäisi sitä itseeni.
Monilla on samanlaisia kokemuksia niin hyviä kuin pahoja. Sitä kun kuvittelee olevansa lumihiutale kokemuksien. En vähättele, vaan sen olen kokemuksen kautta oppinut. 🌨
Valitettavasti tiedän etten ole ainoa, joka on kärsinyt samoista asioista kuin minä, en usko että edes uskoisin kyseessä olevan juuri minun kertomani.
En ymmärrä miksi ihmiset kertoo omista asioista kenellekkään oli sitten kyse tarapiasta tai muusta. En usko että ne jutut kiinnostavat yhtään ketään. Josj jokainen vain huolehtisi omista asioistaan niin maailmassa olisi kaikki paremmin.
Jos asia ahdistaa liikaa niin aina voi ottaa viinaa tai alkaa käyttää huumeita. Heikoimmat voivat mennä junan alle hakemaan helpotusta. Terapia tai lääkkeet eivät ketään ole parantaneet se on totuus.
Ei mulla ole sellaisia ongelmia, etteikö tuhansilla muilla voisi olla lähes samanlaisia. En siis vainoilisi että joku palstan viesti tarkoittaisi terapeutin kirjoittaneen minusta tänne.
Minulle kävi juuri noin ja sen vuoksi hakkasin terapeutin tohjoksi. Jostain syystä ei hän halunnut enää jatkaa istuntoja.
Terapia on humpuukkia joka pitäisi kieltää. Sitä paitsi kuka ihme haluaa kuunnella päästää vialla olevien jorinoita.
Terapeuttina välillä kommentoin täälläkin mutta yritän suojella asiakkaitani. Kysyn aina ennen terapiaa että ethän käy tällä palstalla. Sitten on paljon helpompi laittaa tänne kummallisia tarinoita mitä hoidettavilleni on sattunut työssä tai parisuhteessa.
Naurattaisihan se.