Minkälaista musiikkia haluaisit kuunnella kuntosalilla?
Kommentit (22)
Ehdottomasti kokeellista electroa ja teknoa, art rockia ja progea, fuusiota ja neurofunkkia, barokkipoppia ja shoegazea, noisea ja chiptuneja.
Haluaisin klassista, mutta ei kliseitä.
Missään nimessä ei listahittejä, rockia tms.
En halua kuunnella kuntosalilla mitään musiikkia. Keskustelen jonkin verran vaikka jonkun liikkeen suorittamisesta mutta ei musiikkia sinne!
Vuorotellen Sandstorm ja Rikoo on riskillä ruma.
Rocky-elokuvien soundtrack nonstop.
Mun kuntosalilla soitetaan usein death metalia. En pidä ko musiikista mutta huomasin että kun teen liikkeitä suorituskyvyn rajoilla, tällainen musiikki tavallaan sopii taustalle antamaan tsemppiä. Esim. pari päivää sitten kun tein maastavetoja aiempaa isommilla painoilla ja meinasi usko itseen loppua, sain siitä maskuliinisesta örinästä vähän lisävoimia vaikka nainen olenkin.
Ihan sama mitä kunhan vastamelulla ja korvanapeilla. Idiootit pudottavat tangot ja painopakat puolentoista metrin korkeudelta alas ja sitä ei jaksa kuunnella.
En halua kuunnella mitään musiikkia kuntosalilla. Jos haluaisin niin käyttäisin kuulokkeita. Harmi, että joillakin kuntosaleilla on televisiot ja/tai radiot, sterot yms. ja niistä joutuu kuuntelemaan pahimmillaan samanaikaisesti jotain aivotonta paskaa.
Vierailija kirjoitti:
Ehdottomasti kokeellista electroa ja teknoa, art rockia ja progea, fuusiota ja neurofunkkia, barokkipoppia ja shoegazea, noisea ja chiptuneja.
Chiptune mainittu! Oma vastaus on darksynth.
n38
En mitään. Riittää kun työpaikalla on melua.
En mitään. Musiikkimelusaasteen vuoksi en käy kuntosaleilla, vaan treenaan ulkona. Musiikkia, televisioita ja itseään kuvaavia kännykkäriippuvaisia ei tarvita kuntosaleille. Haluan keskittyä kokonaisvaltaisesti harjoitteluun.
Vierailija kirjoitti:
En mitään. Musiikkimelusaasteen vuoksi en käy kuntosaleilla, vaan treenaan ulkona. Musiikkia, televisioita ja itseään kuvaavia kännykkäriippuvaisia ei tarvita kuntosaleille. Haluan keskittyä kokonaisvaltaisesti harjoitteluun.
Musiikki tuntuu melusaasteelta ainoastaan silloin, jos se on sellaista musiikkia, josta ei itse tykkää. Itse kyllä tykkään, jos salilla on kunnon musiikkia ja parhaassa tapauksessa salilla on oma DJ soittamassa settiä. Itseäni ainakin tsemppaa treenata enemmän, kun salilla on vähän sellainen klubimeininki.
Haluan kuunnella jpoppia(mieslaulajien laulamana), en halua kuunnella räppiä tai hiphoppia
En mitään. Jokainen voi kyllä kuunnella kuulokkeistaan mitä haluaa. Olen 20 vuotta käynyt kuntosalilla ja aina siellä joku musiikki pauhaa mutta jotenkin oppinut suodattamaan sen etten keskittymiseltäni edes osaa sanoa mikä biisi soi äsken.
Jotain energistä, kuten hiphopia tai EDM:ää. En tiedä, löytyykö tällaisia saleja, mutta pahin olisi varmaan jokin suomirock.