Onko tämä jotain lapsen paniikkihäiriötä vai mitä?
Poikamme 12v reagoi kaikkeen uuteen ja häntä jännittävään mahalla. Hänellä menee maha ihan kuralle. Hän jännittää omaa reaktiota jo etukäteen ja alkanut pikkuhiljaa välttelemään tilanteita missä maha voisi mennä kuralle. Miettii aina missä vessa ja ei halua esimerkiksi mennä kavereille yöksi, koska ei viitsi mennä vessaan siellä ripuloimaan. Muuten poika on kyllä tosi reipas ja urheilee useammassa eri joukkueessa. Tämä alkanut nyt häiritsemään esimerkiksi pelireissuja. Joudutaan aina ottamaan erillinen hotelli, koska lapsi ei halua nukkua samassa huoneessa kavereiden kanssa. Välillä sanoo että hän meinaa ihan oksentaa kun jännittää sitä että menee maha sekaisin.
Ollaan yritetty kaikkemme saadaksemme "henkinen" puoli kuntoon. Juteltu asiasta neutraalisti ja yritetty tsempata. Hänellä ei ole mitään pelkoja yms mistä tämä johtuisi. Myöskään mitään sairautta tai allergiaa ei ole taustalla, nämä tutkittu. Mieheni jännittää myös mahalla, mutta hänellä se ei koskaan ole ollut sosiaalisesti rajoittavaa, eikä sitä ole ollut näin nuorena.
Neuvoja kiitos!!
Kommentit (6)
Tuo on ihan normaalia. Osa ihmisistä jännittää vatsallaan ja kyseinen taipumus säilyy koko elämän ajan. Aikuisena kun eri tilanteista alkaa olla enemmän kokemusta se hieman helpottaa.
Onko laktoosi-intoleranssi tutkittu? Se voi olla yksi syy, vaikka sukulaisilla ei sitä olisikaan.
Ei liity paniikkikohtauksiin kyllä millään. Vie poika gastroskopiaan ja kolonoskopiaan niin saa pois suljettua paljon. Suolistosairaudet reagoi stressiin voimakkaasti, itsellä IBS jo kymmenisen vuotta ja just noin reagoi jos en saa henkisesti varautua uusiin asioihin rauhassa.
Minulla samanlaista oireilua mutta itsellä jännitys oireilee runsasvirtsaisuutena. Inhottava vaiva.
Keliakiaa veikkaan. Testeihin.