Paljasjalkakengät
Oiskohan hyvät, kun plantaarifaskiitti vaivaa? Kokemuksia haluaisin kuulla ennenkuin sorrun noihin mainoksiin...
Kommentit (14)
Minulla on vain huonoja kokemuksia, tuntui että jalka pöydät murtuivat vaikka pehmeällä kävelin, lonkkien nivelrikko paheni. Tuolla ne nyt on kaapissa
Okei, kiitos vastauksista! Tilanne siis tällä hetkellä fiftysixty. Asvaltilla ei varmaan kyllä ole tosiaan hyvät. Mietin vielä 👍. Ap
Tuohon vaivaan en osaa sanoa, mutta itsellä loppui alaselän vaivat. Lisäksi olin melkein 40 vuotta lättäjalkainen, mutta nyt reilun vuoden käytön jälkeen on oikein kaunis kaari jalkapöydässä. Lähes puhtaasti asfaltilla ja kovilla alustoilla käyttänyt. Juhlakenkiä lukkunottamatta en enää muita kuin paljasjalkoja käytä.
Oho! Tuohan on aika hurja edistysaskel! Eli täällä myös ollaan ihan lättäjalkoja... Nyt kyllä harkitsen hankkimista! 😉 Ap
Voi asfaltillakin kävellä, mutta itse kun olen sellainen kantapäähakkaaja, niin tuleepa niillä käveltyä eri tekniikalla. Ja paljon siis kun käyttää noita, niin se kävelytyyli kyllä siirtyy kaikkeen kävelyyn. Eli tyytyväinen olen.
Minulla on monet paljasjalkakengät. Kaikissa ei ole ihan ohut pohja. Loppu jalka ja lonkkakivut kokonaan.
Esim. Merrel paljasjalkakenkiä löytyy paksummalla pohjalla.
Katso fysiimyynti.
Froddo on myös hyviä.
Yksilöllistä. Joillakin pahentaa, joillakin parantaa. Ei auta kuin kokeilla.
Minä en ole enää kärsinyt mm. iskiaskivuista tai muistakaan kivuista jalkojen ja selän alueella. Mutta ei ne kaikille sovi. Kannattaa pikkuhiljaa totutella ja kokeilla, sopiiko itselle. Joillain ne pahentaa oireita. Nykyään on jo edullisempia vaihtoehtoja saatavilla Tokmannista, Prismasta ym. Aiemmin niitä sai lähinnä erikoisliikkeistä ja netistä.
Olen käyttänyt pitkään pj-kenkiä. Ei minkäänlaisia jalkavaivoja. Kierukan repeäminenkin parantunut kivuttomaksi.
Siis mahtavaa, että moni on saanut apua jopa lonkkakipuihin! Joo, kyllä mä haluan kokeilla Kiitos teille, mielellään lisääkin luen, jos jollain vielä on jotain kerrottavaa 🙂. Ap
Oletko kokeillut edes kaupassa, miltä tuntuvat alustavasti? Tuo maininta esimerkiksi Tokmannin halpisversioista on kyllä viisas, niillä saa hieman tuntumaa ainakin. Muutenhan pj-valikoima on valtavan laaja eikä ihan helppo ainakaan verkkokaupasta valiten. Itse kokeilin Partiokaupassa, ja tuli selväksi, että eivät sovi minulle - ongelmani onkin nilkassa ja jalkaterässä. Muissakin kengissä on valtavasti valinnanvaraa, joten ehkä sinun kannattaa tarkasti miettiä, mitä ominaisuuksia varsinaisesti haet kengistäsi. Pj:t voivat olla hyvä osa-aikavaihtoehto, ei välttämättä totaaliratkaisu.
Pj-kengistä en tiedä, mutta tuota voisi alustaa low drop lenkkikengillä. Niissä on vähemmän pohjaa ja tukea, ja neutraali askellus. On esim iso pudotus jos on aikaisemmin käyttänyt 10 dropin kenkiä ja siirtyy esim 4mm tai jopa zero droppiin (0mm). Niistä voisi sitten siirtyä pj-kenkiin kun se tuntuu ajankohtaiselta. Olen itse myös kokeillut pj-kenkiä mutten ole vielä ostanut niitä kun oikein ole löytänyt tilannetta missä niistä olisi minulle hyötyä. Juoksen asvaltilla ja metsässä.
Vierailija kirjoitti:
Voi asfaltillakin kävellä, mutta itse kun olen sellainen kantapäähakkaaja, niin tuleepa niillä käveltyä eri tekniikalla. Ja paljon siis kun käyttää noita, niin se kävelytyyli kyllä siirtyy kaikkeen kävelyyn. Eli tyytyväinen olen.
Hienoa!
T. Alakerran naapuri
Mulla ne auttoi plantaarifaskiittiin, mutta nimenomaan niin että kävelin niillä paljon metsässä ja hiekkateillä. En tiedä toimiiko asfaltilla vai pahentaisiko vaan vaivaa...