Lue keskustelun säännöt.
Lapsen laihdutuksesta
07.02.2011 |
Ihmettelin hiukan, kun 10 v poika ei halunnut ottaa vieraisilla mitään herkkuja ja kotonakaan ei marjapiirakka kelvannut, vaikka on lempparia. Sitten lapsi sanoi, että hän on liian lihava. Mielestäni lapsi on normaalipainoinen, joten kysyin mistä oli saanut tän päähänsä. Oli kuulemma tehnyt Wii Fitillä kuntotestin ja sen mukaan oli lähellä ylipainon rajaa.
No, tehtiin uudestaan se testi ja huomasin, ettei lapsi tietysti ollut muuttanut pituuttaan. Kun pituutta oli korjattu oikeaksi siitä puolentoista vuoden takaisesta, niin paino olikin ihan normaali. Onneksi huomasin ajoissa turhan laihdutuksen.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
lapset kun ei ymmärrä kaikkea, olis tullut vaan turhaa huolta ja murhetta. Muutenkaan ei ole niin lapsen asia miettiä jotain painoaan. Vanhempien tehtävä tarjota sopivaa ruokaa ja katsoa , että lapset liikkuu tarpeeksi.
Nykymaailmassa lapset törmää kaikenlaisiin ihannemittoihin ihan huomaamatta mediassa ja näköjään jo peleissäkin. Vääristynyt minäkuva seurauksena monella, jos ei aikuiset huomaakaan puhua asioista.