Kannattaako ostaa vanhaa omakotitaloa?
Siis mistään. Arveluttaa se mahdollisten yllätysten määrä.
Kommentit (29)
Pupalla on Vasu täynnä yllätyksiä, Vasu pois?
Kannattaa, jos haluat pistää tulevaisuudessa kaiken aikasi ja kaikki rahasi remontointiin.
Yksi mikä ei ainakaan kannata tutkimusten mukaan on perustaa perhe, hankkia pienet lapset ja sitten rakentaa se talo.....
Pispalan harjulla oli jänniä taloja. Joskin rauhallisempi "maalaispaikka" varmaan kivempi. Rennompi. Paitsi liukkaalla säällä ehkä ei.
Jos osaat itse tehdä mitään, kannattaa. Jos tarvitset kaikkeen ulkopuolista tekijää, ei todellakaan kannata. Ok-talossa päätät itse remonttien aikatauluista ja laajuudesta. Kolhoosissa enemmistö päättää puolestasi.
Siinäpä vasta dilemma. Kuinka pitkä elinkaari talolla vielä jäljellä ja kuinka paljon remontteja, miettisin siltä kannalta. Ihan tip top ei tule olemaan, mutta jos nyt asumaan pystyy.
Kannattaa etsiä sellainen, jossa peruskorjauksia (esim salaojat, katto jne) tehty ajallaan, ja kunnolla. Ja muutenkin pidetty huolta. Jos mitään ei ole vuosikymmeniin tehty, niin sitten on kalliita asioita jonossa tulossa.
Okt asuminenhan on pääosin halvin ja mukavin ja vapain asumismuoto, oli sitten oma tontti tai vuokratontti. Päihittää aina rivari ja kerrostaloasumisen. Nykyään vielä kun sähkönhintapeikko osottautui trolliksi ja hinta laskee ja sähköä saa tulevaisuudessakin edullisesti niin ei tarvitse vältellä sähkölämmitteisiäkään taloja.
No, jos ei homeessa ole, eikä muutenkaan tarvitse laittaa heti ensimmäiseksi hirveitä rahoja kunnostukseen.
Juuri oli yle uutisissa aiheesta kun perintöasunto ei mene kaupaksi, ja myyjä / välittäjä ei tiedä miksi.
https://www.etuovi.com/kohde/w22733
Aloitetaanko siitä, että ihmiset jo toivottavasti tietää mikä riskirakenne on valesokkeli, tasakatto sekä ei salaojia. Juoskaa lujaa karkuun jos näistä 2 tai 3 talossa. Tai varautukaa isoon kalliseen remonttiin.
Jos ostaa vanhan omakotitalon, pitää ymmärtää ne riskirakenteet. Toki voi olla vaurioita taloissa joissa ei riskirakenteita, mutta aina voi ottaa kuntokartoituksen, jossa avataan rakenteita, ja laittaa se kaupan ehdoksi, sekä maksaa se puoliksi myyjän kanssa. Myyjällä tämä on kanssa kiva lappunen, koska vastuu piilovirheistä on 5 vuotta.
Eli uskaltaa ostaa, jos on fiilis ettei uskalla, pyydä ulkopuoliselta apua ettet mene miinaan.
Vierailija kirjoitti:
Siinäpä vasta dilemma. Kuinka pitkä elinkaari talolla vielä jäljellä ja kuinka paljon remontteja, miettisin siltä kannalta. Ihan tip top ei tule olemaan, mutta jos nyt asumaan pystyy.
No miten sen elinkaarenkin nyt määrittelee. Asun satavuotiaassa hirsitalossa, joka vaikuttaa siltä että pysyy hyvällä hoidolla asumiskelpoisena vähintään toiset sata vuotta. Samaan aikaan siellä sun täällä puretaan 30 vuotta vanhoja taloja.
Ei mutta vanhassa talossa on kiva asua. Kaikkea ei voi ajatella kannattavuuden kautta. Kiva menee joskus kaiken edelle.
On kiva nikkaroida ja puuhastella vanhan parissa. Voi tulla allergioita ja mennä terveys ja rahat, mutta se on silti kivaa.
Lähistöllämme kaksi perhettä kunnostaa yli 100 vuotta vanhaa taloa. Kummallakin on "sukurasitetta" taloon. Toinen osti talon sukulaiseltaan, ja talo oli asuttavassa kunnossa jo ostohetkellä. Toinen taas sai testamenttilahjoituksena vanhan kartanon, joka ei ole asuttavassa kunnossa. Tavoitteena heillä on saada osa talosta asuttavaan kuntoon ensi kevääseen mennessä. Monta vuotta ovat jo taloa kunnostaneet ja remonttisuunnitelmia tehneet.
Jos viitsii ja osaa itse tehdä, niin okt on yllättävän halpa asua, mutta tekemistä piisaa. Rauhallisuus on aivan eri luokkaa, kuin asoy:ssä.
Arvovalinta. Murto-osa niistä mätiä on, pääosa on hyvin asuttuja ja pidettyä.
Jos on varaa korjauksiin. Nyt ja aina.
Rakennustekniikan alalta on kirjallisuutta ja lehtiä jousta selviää omakotitalojen materiaalien tekniset laskennalliset käyttöiät.
Puppa tilasi purun maksaa 50 000€.
Aina on riski. Ostaa sitten uutta tai vanhaa.
Ei kannata jos ei halua 4 vuoden oikeuskäynti riesaa joka maksaa sen omakotitalon verran. Suomessa ei ole kunnon asiantuntijoita jotka osais tehdä kuntoarviota taloista. Ne katsoo vaan pintapuolisesti mutta usein lattian alla pilee se pahin ongelma, putket vuotaa on kosteus ongelmia ja hometta sitten. Sen saa selville vain avaamalla lattiaa ja seiniä vanhoista taloista.
Kannattaa. Uusissakin omakotitaloissa on yllätyksiä. Se kuuluu niiden luonteeseen.