Mikä nivelsärky vaihtaa paikkaa (esim. sormen keskinivelistä rystyniveliin)?
Minulla on nivelsärkyä pienissä nivelissä. Reumafaktori on mitattu muusta syystä melko äskettäin, ja oli silloin ok.
Ensi viikolla lääkäri. Mutta tekisi silti mieli jo haarukoida, mistä voisi olla kyse.
Onko nivelrikko epätodennäköinen, koska kipu vaihtaa välillä parissa tunnissa paikkaa? Esimerkiksi sormen keskinivelistä rystyniveliin ja peukaloniveleen? Eikä nivelrikko pysyisi paikallaan niissä nivelissä, joissa se on?
Kommentit (30)
Voi se reumaa silti olla,niitä on monia eri tyyppejä. Joku ruoka-ainekin voi aiheuttaa särkyjä,mulla se on hedelmäsokeri. Säryt lähti parissa päivässä kun lopetin hedelmien syömisen.
Mulle sanoi reumalääkäri, että sormien nivelissä (ja ilmeisesti muissakin pikkunivelissä) tuntuva nivelkipu on aina kulumaa.
Nivelrikko näkyy röntgenkuvassa,pyydä sitä.
Eli siis nivelrikkoa. (Jatkona edelliseen)
Minulla on tollasta ja löytyy vaikka mitä sairautta. Pääasialliset sairaudet reuma (seronegatiivinen) ja kilpirauhasvaivat.
Vierailija kirjoitti:
Voi se reumaa silti olla,niitä on monia eri tyyppejä. Joku ruoka-ainekin voi aiheuttaa särkyjä,mulla se on hedelmäsokeri. Säryt lähti parissa päivässä kun lopetin hedelmien syömisen.
Sokeri aktivoi reumatulehdusta.
Vierailija kirjoitti:
Mulle sanoi reumalääkäri, että sormien nivelissä (ja ilmeisesti muissakin pikkunivelissä) tuntuva nivelkipu on aina kulumaa.
Ei ole. Ne voivat tulehtua.
Borrelioosi kannattaa testauttaa.
80 %:lla vaihdevuosi-ikäisistä naisista on vaihdevuosien aiheuttamia nivelkipuja, jotka liittyvät nivelten estrogeenireseptoreihin.
No mitä teet käsilläs? Ehkä tuosta kannattas lähtä miettimään ihan ekaksi.
Joo, olen yli 40 v. Nivelsäryn lisäksi muita vaihdevuosioireita en ole havainnut.
Työssäni käytän näppäimistöä. Mut nyt särkee jo se, että tarttuu hammasharjaan tai teekuppiin.
Vuotava suoli. Syöt ihan tavallista kotiruokaa?
Minulle tuollaista särkyä aiheuttaa vilja-allergia. Viljoissa on jotain proteiinia (en muista mikä), jolle elimistö reagoi. Saman tapaista proteiinia löytyy nivelistä ja elimistöni on alkanut reagoimaan sillekin. Nivelissä on tuikkailevia kipuja viljojen syömisen jälkeen ja ne ovat kuumat ja särkevät.
Jos jätän kaikki kotimaiset viljat pois, helpottaa niveltulehdus viikossa ja kivut loppuvat.
Vierailija kirjoitti:
Nivelrikko näkyy röntgenkuvassa,pyydä sitä.
Sitä saa odottaa 10-15 vuotta ennen kuin reuman aiheuttama nivelrikko näkyy röntgenkuvissa. Minulla reumalääkäri sanoi, että eipä siitä kuvastakaan ole apua kun lääkitys on jo kunnossa. Neuvoi vähentämään peukalontyvinivelten rasitusta eli kirjoittamaan vähemmän, jättämällä käsityöt tekemättä, järkeistämällä kodin- ja vaatehuollon jne.
Minulla on rannekanavaoireyhtymä ja kipu vaihtelee nopeastikin ranteesta niveliin, nivelestä toiseen, peukalohankaan, sormesta toiseen...
Entä onko viruksen aiheuttama niveltulehdus epätodennäköinen, koska minulla ei ole flunssaoireita, kuumetta tms? Vointi kaikin puolin hyvä lukuunottamatta nivelsärkyä.