Kannattaako vaihtaa Elisan laajakaistaliittymä Saunalahden Tuplalaajakaistaan?
kertokaa kokemuksia, te joilla on Saunalahden Tuplalaajakaista. Vaatiiko uudenaikaisemman modeemin?
Kommentit (13)
Elisa ja Saunalahti ovat samaa yritystä. Jos on pakko käyttää, niiden palveluita, niin Saunalahti brändin alta saat saman palvelun/töykeyden edullisemmin.
Elisan / Saunalahden palvelu on todella surkeaa. Siellä asiakkaan elämä tehdään mahdollisimman hankalaksi. Palvelu on täysin väärä sana. Töykeily kuvastaaa paremmin heidän toimintatapaa.
1. Jos liittymä ei toimi ja vika on Elisan/Saunalahden päässä, niin lasku lähtee kuluttajalle.
2. Liittymän lopettaminen vie omaa aikaa yli 2 tuntia. Lopettaminen on tehty erittäin erittäin vaikeaksi. Se vaatii 3 puhelua, 2 tekstiviestiä, 2 sähköpostia.
3. Kun soittaa asiakaspalveluun, joutuu jonottamaan 30 min.
4. Asiakaspalvelu on töyketä. Kaikki yrittävät vain myydä ja asiakasta ei kuunnella.
ADSL:ää ei kannata sieltä tilata. Entä kannattaako tilata puhelinta?
IPhonen huolto Elisalla vaati 4 käyntiä paikallisessa toimipisteessä. Käynneistä 2 oli vieminen ja haku. 2 käyntiä oli Elisan virhettä, kun he ilmoittivat korjauksen olevan valmis, vaikka mitään ei oltu tehty.
Nämä kaikki käynnit veivät aikaa 4 x (1,5h matkat edestakaisin, 0,5 h jonotus, + 1 min asiakaspalvelu). Eli kokonaisen työpäivän verran vei aikaa yhden puhelimen huoltaminen.
ÄLKÄÄ IKINÄ OSTAKO MITÄÄN ELISALTA TAI SAUNALAHDELTA!!!!!!!
ja sitä ennen Saunalahden ADSL-yhteys vuosia. Vaihdoin, koska sain edullisempaan hintaan nopeamman yhteyden ja tosiaan sen nettitikun (jota käytän läppärissä reissuilla, kotona mulla on pöytäkone). Modeemi tuli kaupan päälle. Puhelinliittymä mulla on ollut Saunalahdelta jo 11 vuotta, olen aina ollut todella tyytyväinen Saunalahden palveluihin. Asiakaspalveluun en ole tosin joutunut soittamaan, mutta oma Saunalahti -palvelun kautta on liittymien muutokset sun muut onnistuneet helposti.
Mikään ei ole meidän osalta toiminut toivotusti. Laskutettu on kahdesti (useamman kerran), palautteisiin vastataan hitaasti, avataan väärä liittymä ja lähetetään väärä modeemi yms. Aivan käsittämätöntä touhua. Lisäksi Saunalahden kaapelimodeemiliittymä toimii surkeasti ainakin Tampereen alueella, kannattaa käydä katsomassa keskusteluja Saunalahden omilta sivuilta. Meillä liittymä pätki monta kertaa päivässä jopa tuntejen ajan toisinaan. Yhdeksältä illalla oli yhteys takuuvarmasti poikki. Liittymä ruuhkautui, näin jopa Saunalahdelta sanottiin. Ja tosiaan useita kertoja päivässä! Halpa liittymä joka ei ikinä toimi on todella rasittava. Älä vaihda.
tai oikeammin lakkasi toimimasta. Otimme yhteyttä Elisan asiakaspalveluun, josta käskettiin tarkistamaan modeemi ja kaikki muu mahdollinen. Tarkistettiin eikä edelleenkään toiminut. Odotimme myös pyydetyt pari päivä; jos vaikka vika korjautuisi itsestään...
Teknisestä tuesta saimme kuulla, että meillä on yhteys mutta se pätkii hyvin nopeasti
(= käytännössä siis ei yhteyttä). Veimme modeemin lähimpään Elisan liikkeeseen, jossa todettiin sen toimivan normaalisti (modeemi kytkettiin liikkeessä nettiin). Kotona laajakaista ei kuitenkaan toiminut edelleenkään. Meille kerrottiin, että he lähettävät korjaajan paikalle mutta jos vika kuitenkin on meillä niin käynti maksaa meille 80e. Korjaaja tuli ja totesi vian taloyhtiön kytkennöistä (väärin kytketyt ja eivät soveltuneet nopealle yhteydelle) ja modeemissa (toimi hyvin heikosti). Korjaaja tiesi kertoa, että lähes kaikki liikkeessä "testatut" modeemit näyttävät toimivan hyvin liikkeessä mutta eivät välttämättä toimi kotona lainkaan. Näin voidaan Elisan puolelta sanoa, että heidän liikkeessään on todettu modeemin toimivan eli vika ei voi olla siinä. Joten käyttäjä saa itse ratkaista ongelman miten taitaa. Ostimme korjaajan suosituksesta uudemman modeemin ja netti toimi joten kuten pari päivää. Kun netti taas lakkasi toimimasta, tuli toinen korjaaja sitä katsomaan. Edelleenkin vika oli Elisan yhteyksissä ja tällä kertaa vika saatiin lopulta korjattua. Kaiken kaikkiaan olimme ilman nettiyhteyttä lähes kaksi viikkoa...
Periaatteessa tuo korjauspalvelu toimi ihan hyvin ja teknisestä tuesta saimme tietää nettiyhteytemme sen hetkisen tilanteen. Korjaajat olivat ystävällisiä, samoin teknisen tuen tyypit. Asiakaspalvelussa oli toivomisen varaa; ongelmaa väheksyttiin ja käskettiin joka kerta tarkistamaan kotona modeemi, piuhat ym. jotka oli jo moneen kertaan tarkistettu. Ongelma korjautui hitaasti ja minusta kaksi viikkoa ilman nettiä pitäisi oikeuttaa jonkinlaiseen hinnan alennukseen tai hyvitykseen. Näin ei kuitenkaan ilmeisesti Elisan mielestä ole vaikka on moneen kertaan todettu, että kyseessä oli meistä riippumaton vika jota emme voineet itse korjata.
Itse en ottaisi mitään Elisa-Saunalahdelta vaan DNA:n tuplalaajakaistan kuten jo edelläkin suositeltiin, Elisalta saa vaan huonoa palvelua ja vielä tosi kalliilla hinnoilla.
Joo no Elisa maksaa noin 100% tuloksesta osinkoina, ja omistajat siis ahneita. En tiedä mistä moinen ahneus, kyllä osinkoprosentti voisi olla pienempikin, nyt ei jää mitääk käteen investointeihin, ja velkavipukin on firmalla korkealla.
Mä oon kyllä ollut tyytyiväinen Saunalahden palveluihin. Mulla edellä mainittuja ongelmia oli dna:n kanssa. Tuplalaajakaista on toiminut mulla ainakin.
Samaa mieltä edellisten kanssa, ei enää Elisan asiakkaaksi, kun siitä eroon pääsen.
Minulle myytiin kallis Elisa Viihdepaketti väärin perustein, ei muka ollut muita vaihtoehtoja, kun muut "palvelut" eivät myyjän mukaan toimi osoitteessani.
Myöhemmin huomasin, että olisi ollut muitakin, paljon halvempia, vaihtoehtoja - mobiilina ja kiinteänä. Olkaa tarkkoja Elisan kanssa, jos joudutte käyttämään niiden palveluja. Myöntävät, että väärin toimittu, mutta eivät korvaa sitä, mitä olen joutunut ylimääräistä maksamaan. Todella pettynyt, on huijattu olo.
No ei ole firma muuttunut 10 vuodessa miksikään...
Mulla ollut puhelinliittymä saunalahdella jo kymmenen vuotta. Ihan hyvin toiminut, laskut tulleet ja olleet virheettömiä. En voi valittaa. Jos on asiaa ollut niin ovat vastanneet, joskus nopeammin, joskus hitaammin, mutta vastanneet kuitenkin.
Elisa/saunalahti on sama firma, edelleen vaikka ketju näkyy aika vanha olevankin. Itsellä ei suurempia ongelmia.
Jotkut kilpailevat firmat haluaisivat vaihtaa liittymäni, mutta esim. Sonera ei vakuuta niin paljoa että jaksaisin, ja dna/welhon asiakas olin joskus ja vaihdoin siitä Elisaan kun kyllästyin niiden silloiseen sekoiluun.
Ei ehkä loistava mutta käyttökelpoinen.
kiva maksella perintä kirjeitä.
olen saunalahdelle ilmoittanut 2 kertaa uuden osoitteen ja taas tuli ulosotosta perintäkirje mikä on lähetetty vanhaan osoitteeseen.
ensimmäisellä kerralla tuli pahoittelut, tällä kertaa asiakaspalvelusta sanorttiin että olisit tehnyt kirjallisesti osoitteenmuutoksen.
Toisen yritykseni liittymästä saunalahti on lähettänyt puoli vuotta oikeean osoitteeseen.
Onneksi pääsin eroon tästä huijaus firmasta......