Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten lisätä liikuntaa niin että tekee vain pieniä muutoksia?

Vierailija
12.06.2024 |

Tuntuu että aikaa ja energiaa elämänmuutokseen ei ole. Ainakaan ei uuteen harrastukseen.

Haluaisin kuitenkin lisätä vähitellen liikuntaa. Olen työmatkoihin lisännyt vähän kävelyä. Mitä muuta voi tehdä?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri tuollainen että kun olet muutenkin menossa jonnekin, liikut ainakin osan matkaa kävellen. Ja unohtunut maito kävellen lähikaupasta yms.

Kotona ei kannata olla "vie mennessä, tuo tullessas", jos muuten on päivissä vain vähän liikkumista. Esimerkiksi puhtaat pyykit vien kaappiin pari vaatetta kerrallaan, kun muuten tulee istumatyön takia liikaakin paikallaan oloa.

Vierailija
2/2 |
12.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rappusten kävely hissin tai liukuportaiden sijasta. Jää julkisesta pois edellisellä pysäkillä ja kävele loppumatka. Kävele lähikauppaan ostoksille (jos sellainen on vaikka 3 km säteellä). Kun nouset tuolista tai sohvalta, tee muutama seisomaannousu ennen kuin lähdet liikkeelle. 10 min päivässä pilates, jooga, tasapaino, käsipainot tms. Netti on täynnä hyviä lyhyitä videoita, joita seurata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan neljä