Olen lyhyt, miten pukeutua niin että näyttäisi pitemmältä?
Kenkienkin pitäisi olla sellaiset että niillä pystyy kuitenkin liikkumaan, ei diis liian korkeita korkoja
Kommentit (11)
Pituudelleen ei kukaan voi mitään, eikä lyhyys ole mitenkään huono asia. Lyhyt vartalo on sellainen kuin on, ja korkeilla koroilla tai nutturakampauksella haetut lisäsentit eivät mielestäni näytä luonnollisilta. Perusjuttu pukeutumisessa taitaa olla, että linjan katkaiseminen lyhentää: ei poikkiraitoja tai vyötäröltä kahteen osaan jakautuvia asuja, mutta mielellään pystylinjoja ja kerroksia. Liehuvat materiaalit tuovat olemukseen liikettä ja ilmavuutta verrattuna esimerkiksi jäykkiin farkkukankaisiin.
Sama.
Tässä ratkaisu:
Housut ja paita samaa väriä = jatkumo. Esim. Musta paita, mustat housut, valkoiset tennarit.
Samanlainen setti puetaan myös takkien alle. Kun takki on auki alta näkyy yhtenäinen jatkumo. Esim. vaalean takin alla tumma paita ja housut.
N 145 cm "pitkä"
Miksi pitäis näyttää pidemmältä kuin on?
Nythän ovat raidalliset pyjamahousujen malliset kesähousut muotia maailmalla.
Bootcut tai lievästi levenevä lahje joka laskeutuu sulavasti, hieman kengän päälle. Tärkeätä on ettei ole liian tiukkoja eikä liian löysiä vaatteita, se on lyhyellä tosi tarkkaa.
Vierailija kirjoitti:
Sama.
Tässä ratkaisu:
Housut ja paita samaa väriä = jatkumo. Esim. Musta paita, mustat housut, valkoiset tennarit.
Samanlainen setti puetaan myös takkien alle. Kun takki on auki alta näkyy yhtenäinen jatkumo. Esim. vaalean takin alla tumma paita ja housut.
N 145 cm "pitkä"
Tarkennus. Sama tummuusaste on se olennainen housut+paita yhdistelmässä, ei se että pitäis olla aivan tismalleen sama väri. Eli vältä suurta kontrastia. Mutta takki, jakku, villatakki siinä päällä saa olla suurella kontrastilla.
Älä ainakaan käytä sitä tapaa että ois kengät ja yläosa samaa väriä ja mätsää toisiinsa, mutta hame tai housut siinä välissä eri väriä!
Goottikengät joissa on valtava pohja ja tasakorko.
Itse lyhyekönä (pyöristäen noin 166 cm) miehenä pukeudun sopivan kokosiiin ja siisteihin vaattesiiin, joissa itse viihdyn ja jotka ovat tilanteeseen ja paikkaan sopivat.
En nyt tiedä auttoiko tai vastaisiko tämä edes vähän Ap:n avaukseen. Siksi täsmennän. että minusat ihminen (naine tai mies) näyttää yleensä paremmalta jos hänestä tulee tunne, että hän on sinut niiden vaatteiden kanssa, jotka hänellä on yllään. Huomaavaisuutta on sitten se, että yrittää huomioida ne tilanteet / paikat, joissa vaatetta käyttää (Frakki on hyvä ja juhlava puku mutta en minä sitä kalastureissulle pukisi päälleni. Tummapukukin terassi treffeille on vähän liikaa).
Joo vastasin miehen näkökumasta ja ikäänkuin tosielle miehelle mutta älä anna sen nyt hämätä olit mies tain nainen vaan ole reilusti oma itsesi ja huomio tilanne ja paikka olit sitten nainen tai mies.
niin korkeat korot, joissa voit turvallisesti kävellä. Pitkät lahkeet ja helmat
Osta silinteri.