Polttareiden skippaaminen lomamatkan takia
Ystävän polttarit.
Päivä on jo päätetty kuukausia sitten, ja oon sanonut että pääsen. Mutta nyt buukkaankin lomamatkan siihen. Onko törkeää?
Kommentit (17)
On. Olisit suoraan sanonut, että osallistut polttareihin jos jotain parempaa ei ilmaannu.
No onhan se nyt toki törkeää buukata jotain kivempaa päivälle, jolle on jo sopinut jotain.
Et sinä mikään kovin hyvä ystävä ainakaan ole
Aika itsekästä, jos lupasit mennä, ja tietoisesti varaat loman samaan kohtaan.
On rumasti tehty. Toimitko muutenkin elämässäsi noin?
Eilen oli tämä sama aloitus, mutta en muista varasitko matkan ennen vai jälkeen polttareihin ilmoittautumisen.
Ihme juttu.
On törkeää, jos on tehty jo varauksia mm. tiloihin ja aktiviteetteihin sillä ajatuksella, että sinäkin osallistut. Mielestäni olet osaltasi vastuussa kustannuksista, eli maksat oman osasi, osallistuit tai et.
Itse tiedät vastauksen.
Jos ystävä ei ole sinulle kovin tärkeä ja on vähän hailea suhde muutenkin, voisin tehdä noin. Silloin uskon, että hän voisi tehdä minulle samoin ja silloin tilanne on 50-50.
Jos kuitenkin kyseessä olisi jonkun rakkaan ystäväni tai sisareni polttarit, en ikinä tekisi niin, eikä he tekisi minulle.
Millainen ystäväsi/kaverisi on sinulle?
Vierailija kirjoitti:
On rumasti tehty. Toimitko muutenkin elämässäsi noin?
No, entäpä toimiko sulhanen oikein, kun poikani kutsuttiin koulukaverinsa polttareihin, maksumieheksi tietenkin. Mutta kutsua häihin ei tullut, vaikka olemme sulhon vanhempien kanssa olleet perhetuttuja ja vierailleet toisissamme. Siis kutsua pojalleni, ei meille. He olivat kyllä jo muuttaneet toiselle paikkakunnalle, mutta kuitenkin noloa.
moi
Vierailija kirjoitti:
Eilen oli tämä sama aloitus, mutta en muista varasitko matkan ennen vai jälkeen polttareihin ilmoittautumisen.
Ihme juttu.
Varasin matkan jälkeen. Polttarit päätettiin joskus maaliskuussa ja silloin ei ollut siihen mitään, lomaa töistä. Pitääkö jättää ulkomaanlomamatka tekemättä, koska yhtenä lauantaina on polttarit?
No tavallaan törkeää perua, jos oot jo ilmoittautunut, mutta kyllä itsekin valitsisin viikon reissun yhden viikonlopun polttareiden sijasta.
On törkeää. Sinut on etukäteen huomioitu ja annettu mahdollisuus tietää hyvissä ajoin polttaripäivä. Sitten teet oharit.
Vierailija kirjoitti:
On törkeää. Sinut on etukäteen huomioitu ja annettu mahdollisuus tietää hyvissä ajoin polttaripäivä. Sitten teet oharit.
Polttarit päätettiin maaliskuussa ja silloin mulla ei ollut päivällä väliä, olen töistä lomalla. Nyt haluan ulkomaille ja polttarit ovat huonoon saumaan. Joko valitsen polttarit ja koko loman suomessa olon tai skippaan polttarit ja pääsen ulkomaille.
Aikataulut ei voi aina natsata. Jotkut skippaa häätkin loman takia.
Ei ole törkeää, miksi olisi ? Oikeassa elämässä polttari porukoita inhoaa kaikki.