minkä ikäisenä lteillä siirrytty nukkumaan vain yhdet päiväunet?
Meillä tyttö nyt vajaa 9kk, ja tuntuu, että nukkuu päivisin niin paljon (2x2-3h), että illat vin venyy ja venyy....
Kommentit (13)
on nukkunut jo pari kuukautta yhdet päikkärit kestoltaan n.30-60minsaa.On muutenkin tainnut periä mun "unenlahjat" kun yöunistakin tulee yhteensä pikkasen vaihtelevasti noin 9h.
Joidenkin mielestä nukkuu liian vähän mut neuvolassa sanottiin et vauvatkin on ihmisiä ja yksilöitä.Mulle sattu tuleen vähäuninen tai sit asian vois tulkitan niin et unenlaatu on aina niin hyvä että riitttää.Neuvolasta sanoivat myös et todennäköisesti tulee minun lailla isona veteleen sellasilla 6-7h unilla per vuorokaus.
Nukkuu nyt yhdet päikkärit, 1-2,5h. Ja voi ihan hyvin!
Eli herätään klo 8
päikkärin lounaan jälkeen klo 12.
Yöunille 19.30.
Herää tissille 5-6 maissa ja jatkaa unia minun sängyssä
alkoi esikoinen nukkumaan yhdet päikkärit, ja kuopus siinä 9kk korvilla, samoihin aikoihin kun lähti kävelemään. Esikoisella kesti pidempään se vaihe, että nukahteli aamupäivisin esim. ulkona rattaisiin vaikka periaatteessa oli siirtynyt jo yksiin päiväuniin.
aamula nukkui 11-15 ja illalla 17-18
ja klo 20.30 yöunille
esikoinen siirtyi yksiin uniin tasan 1 vuotiaana. nukkui noin klo 12-14.
kakkonen siirtyi jo 9 kk ikäisenä yksiin.
nukkuu klo 19-07 yöunet ja yhdet päikkärit noin 1h30min noin klo 12-13:30
11kk-1v2kk. :) Kyllä sen sitten huomaa, kun tulee ajankohtaiseksi. Sitten, kun aamu-unet eivät enää maistukaan niin aikasin ja tokien unien jälkeen ei illalla meinaa uni tulla "ihmisten aikoihin". ;)
miten se tytön vajaus ilmenee?
eli ei ihan 9kk vielä.
ap
Sitä ennen nukkuin kahdet unet 12-14 ja 16-17 ja meni vasta klo 23-24 nukkumaan. Nyt nukkuu 12-14 ja menee 20-21 nukkumaan.
Alettiin vaan jättämään ne toiset unet pois koska ei se ilman nukuttamista nukahda pystyyn. Menee muutama viikko että saa rytmistä kiinni.
yksiin päikkäreihin. Nyt tyttö on 1v2kk. Nukkuu n. klo 21 - 8.00 ja päikkärit klo 12-14. jos torkahtaa vaikka autossa illalla edes vartiksi ( yritetään välttää autolla liikkumista ilta-aikaan ) voi nukkumaan meno helposti venyä tunnillakin.
niin yksilöllisiä...meillä 2kk ikäinen jota hädintuskin saa nukkumaan edes niitä yksiä päikkäreitä!!:O silloin kun sattuu ne ottamaan niin nukkuu 2-4 tuntia! aamuisin nukkuu 7.30-9.00 asti ja illalla nukahtaa 21-22!
Siinä vaiheessa alkoi yöt/illat mennä ihan hulinaksi. Siirtyminen yksiin yöuniin rahoitti lapsen ja yöt alkoivat mennä mukavasti.