Pärjäätkö taloyhtiön pj:lle?
Jos joudut napit vastakkain taloyhtiön kokenutta kaiken nähnyttä pj:tä vastaan? Miten on?
Kommentit (22)
Naisena itken jo valmiiksi, enkä mene sinne. Olen järkyttynyt miesten mafiasta taloyhtiöissä. :)
Luulisin, näen hänet peilistä päivittäin
Korpin natsat voittaa hallituksen pj:n.
Kai sitä nyt itsensä kanssa on jotenkin yritettävä pärjätä.
t. taloyhtiön pj
Vierailija kirjoitti:
Viimeksi pärjäsin sen verran hyvin, että hän maksoi minulle 14800 e tekemistensä seurauksista.
Hevonpaskaa. Kukaan ei ikinä korvaa sinulle mitään, ja siksi sinusta on tullut typerä katkera palstawajakkí.
Vierailija kirjoitti:
Minä olen se pj. Pelottaako ap?
Onko teillä pj:llä käytössä jotain oikeuksia? Esimerkiksi hankalan henkilön ottaminen kuljetusotteeseen?
Meillä on sellainen pj joka väittää tietävänsä kaikesta kaiken eikä kuuntele ketään ja moni häntä uskookin. Ensi viikolla lähtee patentti- ja rekistihallitukselle hyvin dokumentoitu valitus muutamista hänen tekemistään kupruista. Saavat sitten päättää miten toimia, ainakin hirmuvalta loppuu.
Patentti ja rekisterihallitukseen 🤣🤣🤣
Salli nauraa 🤣🤣🤣🤣
Tottakai. Taloyhtiön pj on vain normaali asukas, joka johtaa kokouksessa taloyhtiön kokousta että menee pykälien mukaan. Ei sen ihmeempää. Yhteyshenkilö esim korjaushommissa ja hankinnoissa
Vierailija kirjoitti:
Patentti ja rekisterihallitukseen 🤣🤣🤣
Salli nauraa 🤣🤣🤣🤣
Sähän olet vähän kun se puheenjohtaja. Ylpeästi julistat täällä tietämättömyyttäsi asioista. 😅
Meidän yhtiössä puheenjohtaja tylytti nuoren naisasukkaan itkun partaalle. Varuillaan saa olla eikä kannata haastaa ainakaan.
Taloyhtiön hallituksen pj. on vain yksi hallituksen jäsenistä, eikä saa päättää mistään itsevaltaisesti, vaan kaikki hallituksen päätökset tehdään yhdessä koko hallituksen kanssa.
Taloyhtiön hallituksen tärkein tehtävä on johtaa ja valvoa isännöitsijän työtä, mutta harvassa taloyhtiössä näin valitettavasti tapahtuu ja isännöitsijät yrittävät hyppiä hallituksen eli osakkaiden silmille.
En ole vielä kertaakaan tavannut sellaista isännöitsijätoimistoa, joka aidosti toimisi taloyhtiön ja sen osakkaiden parhaaksi, koska "yhteistyö" huoltoyhtiöiden ja remppafirmojen käy kaiken edelle. Lukekaa rivien välistä, niin ymmärrätte mitä tarkoitan..
Niin. Taloyhtiön kevätkokouksessa päätettiin, että siivoustalkoot pidetään viikolla ennen äitienpäivää. Lunta vielä varjokohdissa, märkää pihamaata, tuulee vimmatusti, ja vain 2 astetta lämmintä. Osakkaista suurin osa vielä työssä päiväsaikaan, mutta pj päättää, että aamukymmeneltä aletaan raapimaan yleisiä tiloja. Ja arvatkaa mitä! Eihän siellä tietenkään siihen aikaan eikä siinä säässä ole talkoolaisia. Pari ikivanhaa muoria yrittää kerätä lehtiä tuulen riepottamiin kasoihin, ei siitä mitään tule. Jotenkin tuntuisi, että sääennustetta olisi voinut katsoa tarkemmin ja suunnitella iloisemmat talkoot lämpimämmässä säässä vaikka viikkoa myöhemmin niinkuin vuosia aikaisemmin on ollut. Kahvit ja vohvelit pihalla koko porukalle. Mutta ei, hampaat irvessä ja kaikki haukutaan
Luojalle kiitos asun omakotitalossa.
Joskus joku yrittänyt mutta änkyttämiseksi se on mennyt.
Taloyhtiön pj:nä pärjätäkseen täytyy olla kovaksi keitettu, kaiken kokenut luu.
Kumpi voittaisi kaksintaistelussa taloyhtiön pj, vai taloyhtiön DI?
Viimeksi pärjäsin sen verran hyvin, että hän maksoi minulle 14800 e tekemistensä seurauksista.