Lontoo - Brighton kokemuksia ?
Suunnittelen kesäkuulle perheen kanssa pienoislomaa ja Lontoo kiinnostaisi nähdä. Lähellä olisi Brighton, jossa uimaranta ja siellä huvipuisto. Lasten kannalta siis hauskaa.
Onko joku yhdistänyt nämä ja oliko helppoa? Jos majoitus on Lontoossa, ehtiikö yhden päivän aikana hyvin käydä tuolla rannalla?
Voi olisiko järkevää niin päin, et majoittuu Brightoniin ja käy sieltä Lontoossa päivän?
Kommentit (7)
Brightonin ranta on kivinen. Ja muutenkin ihan pilattu paikka samoin kuin Lontoo.
Sää toki jännittää, osuuko aurinkoista. Kesäkuun puolivälin toivoisi olevan edes kohtuu otollinen sille.
Bathista näinkin jonkun dokumentin telkusta, pitääpä tutustua myös siihen. Rannat siis kiinnostavat kaupunkiertelyn lisäksi :)
Vierailija kirjoitti:
Sää toki jännittää, osuuko aurinkoista. Kesäkuun puolivälin toivoisi olevan edes kohtuu otollinen sille.
Bathista näinkin jonkun dokumentin telkusta, pitääpä tutustua myös siihen. Rannat siis kiinnostavat kaupunkiertelyn lisäksi :)
Brigtonin lisäksi Margate voisi olla yksi vaihtoehto rantakohde päiväretkelle, nopeimmat junat muistaakseni vähän reilu 1.5h ja juna-asemalta ei ole kuin muutamien minuuttien kävely rannalle.
Margatessa ei valitettavasti ole pieriä, Brightonista löytyy. Lontoosta reilun tunnin matkan päässä on myös Southend-on-Sea, jonka pitkää pieriä pitkin voi kulkea myös junalla.
Säät voivat vaihdella laidasta laitaan, toivotaan että joku päivä reissun aikana tarjoutuu mahdollisuus rantavisiitille.
Sataa sataa sataa aina vaan. Home sweet home.
Vierailija kirjoitti:
Brighton on täynnä hipstereitä.
Niin 60-luvulla. Brighton pebble beach eli tunnetaan kivistään.
Asun Lontoossa. Usealta juna-asemalta pääsee Brightoniin ja matka noin 1h 20 min. Huonolla säällä Brighton on aika ikävä, koska on pääasiassa rantakohde ja hyvällä säällä taa ranta tupaten täynnä. Toki katsastamisen arvoinen. Oxford, Cambridge ja Bath myös kivoja päiväreissukohteita.