Kaksi vai kolme lasta
Kertokaa ajatuksia/kokemuksia kaksi vai kolme lasta. Meillä entuudestaan kaksi ja itse haa itse haaveilen kolmannesta lapsesta. mies ei halua kolmatta. Mietityttää voimmeko tarjota lapsille kunnon harrastemahdollisuudet kivoja lomamatkoja ym. Miten mahdutaan autoon kun lapset pieniä. Kertokaa kaikki.
Kommentit (13)
Lopetin lukemisen tähän, mies ei halua kolmatta.
Kyllähän lapsilukumäärä on ihan teidän oma asia, eikä tuntemattomien keneltä kyselet.
Mistä lukijat voivat tietää mahdollisuuksistanne tarjota harrastemahdollisuuksistanne tai lomamatkoista ym. Autoja on monen kokoisia.
Jos toinen ei halua Kolmatta niin eikö se merkitse sulle mitään?
Haloo, jos jo nyt mietit riittääkö rahat, niin unohda koko juttu.
Nykyisin kolmilapsista perhettä pidetään jo suurperheenä.
Mutta eikö oleellista ole, että miehesi mielestä lapsiluku on täynnä ja sinun mielestä ei. Teidän pitäisi keskustella tästä kahdelleen.
Kaksi. Jos kysyy palstalla, ei ole kolmanteen varaa, koska kaikki maksaa. Ellei sitten tee muuten, mitään miettimättä.
Vastaa ensin tähän kysymykseen: miksi haluat kolmannen lapsen? Mies on jo ilmaissut oman kantansa ettei halua lisää lapsia.
2 lasta. 1 on liian vähän ja 3 on liikaa. Siis minulle. Mies olisi halunnut 3.kin mutta sanoi että minä päätän koska minähän se olen raskaana, synnytän ja hoidan vauvaa enemmän. En vaan voinut kuvitellakaan että menisin kolmannen kerran kitumaan helvetin tuskissa synnärille. No kun lapset oli teinejä niin mies oli samaa mieltä että 2 on tarpeeksi vaikka mitään isoja ongelmia ei ollutkaan. Mutta paljon kouluhommia ja harrastuksia ym. Ja 2 lasta on talouden kannalta ok niin jää itsellekin jotain ja voi auttaa ja tukea nuoria aikuisia opiskelijoita myös rahallisesti.
Tottakai merkitsee. Mutta eikö myöskin se että toinen haluaa, metkitse mitään? Tässä kyselinkin juuri niitä plussia ja miinuksia.
Valitsisin kaksi, mutta riippuu toki vanhempien luonteesta. Voihan se olla, että kolmellekin riittää energiaa.