Kuinka usein olet itkenyt viimeisen vuoden aikana?
Kommentit (23)
Vierailija kirjoitti:
Liian useasti. Tänään kävelyllä nousi kyyneleet silmiin pari kertaa.
Erityinen syy itkemiseen?
Noin joka kolmas päivä. Parisuhdeongelmia, vaihdevuodet. Mitäs siinä sen kummempaa syytä tarvitseekaan itkemiselle.
Liian usein. On ollut vaikea vuosi, läheinen sairastunut, lapsella talousvaikeuksia ja itselläkin meinasi työn etsintä mennä pieleen, vaikka se nyt sitten järjestyikin. Noi muut ei ihan nopeasti järjestykään
Valitettavasti todella usein. Stressaava vuosi takana; valmistuminen opinnoista töiden ohessa (oli todella kuormittavaa), vesivahinko omassa asunnossa, sairastuminen, nyt viimeisimpänä muutosneuvottelut omassa duunipaikassa sekä työnhakuun liittyvät merkittävät ongelmat (kun ei pääse juuri mihinkään edes haastatteluun).
0 kertaa. Viimeksi itkin 7-vuotiaana.
T: M42
Näin suloisen koiranpennun kuvan ja itkin. Pienet viattomat ja suojattomat eläimet saavat mut aina joskus itkemään. Haluaisin suojella niitä. Ehkä joku ihminen pitää niitä varovasti, lämpimässä ja suojassa. Vaikka elämääkin se eläin tarvitsee.
Lukemattomia kertoja, onneksi vaan muutamia kertoja surusta. Iän myötä olen alkanut olla itku silmässä ihan joka asiasta, jatkuvaa herkistelyä, ihan hävetykseen asti.
En itke juuri koskaan, vaikka masennusdiagnoosikin kyllä on. Joskus hyvin harvoin saattaa vähän silmät kostua, kun on oikein rankkaa ja paskaa sataa niskaan joka puolelta ja omia vastoinkäymisiäkin on esim. asumisen ja arjen suhteen, eikä kukaan piittaa paskan vertaa minusta.
No, jos itkemiseksi lasketaan se että onnellisia kohtauksia leffoissa jne. katsoessa silmät rupeaa valumaan, niin sitä sattuu kyllä monta kertaa vuodessa.
Usein. Välillä joka pv, joskus saattanut olla joitain viikkoja taukoa.
Masennuslääkityksen vuoksi en oikeastaan pysty itkemään, vaikka tarvetta olisi.
Monen vuoden itkut tullut itkettyä nyt parin kuukauden aikana.
Viimeiset vuodet niin vaikeita, etten osannut enää itkeä ( yleensä hyvin herkkä itkupilli), ja patosin vain kaikki vaikeat tunteet. Olin jo niin masentunutkin, ettei ollut enää millään juuri väliä.
Nyt saanut omia tunteita takaisin, ja muistanut mikä oikeasti olinkaan. Eli ole itkenyt tällä puolen vuotta hyvin paljon.
Aika usein nousee kyyneleet silmiin, en muista itkemällä itkeneeni moneen vuoteen kylläkään. Mutta olen ihan hyvilläni nykytilanteesta koska olen ollut nuorempana hyvin jäässä surun ja muun tuollaisen suhteen, masentunut kyllä senkin edestä. Nykyään koen olevani hyvässä voinnissa, ehkä taipumusta on alakuloon kyllä.
Voi itkettää vaikka eläinvideot. Samoin työtä tehdessä voi muistaa jotain surullista. Eipä tuo haittaa mitenkään kun se menee myös hetkessä ohi.
Ehkä vähän alle puolet päivistä ollut sellaisia että olen itkenyt.
En kertaakaan. Joskus kakarana varmaankin itkenyt viimeksi 25-30vuotta sitten, ehkä
Yhden kerran ja sekin liikutuksesta lapsen häissä. Viime vuosikymmen oli niin hirveä, että.silloin tuli itkettyä ihan liikaa. Sen jälkeen on mennyt paremmin.
En oikein osaa enää, ja se kertoo paljon.
Useita kertoja. Tänään ollut tän vuoden yksi pahimmista päivistä tuon asian suhteen, olen itkenyt paljon. Sydänsurut ja pieni masentuneisuus, elämän merkityksettömyys.
Liian useasti. Tänään kävelyllä nousi kyyneleet silmiin pari kertaa.