Työelämäprofessori Hannu Lauerma kirjoittanut kolumnissaan
somen keskustelupalstoista. Keskusteluihin osallistuu kuulemma sellaisia tyyppejä, joilla on kyllä mekaaninen luku- ja krijoitustaito, mutta ei taitoa ymmärtää lukemaansa.
No, mutta.... Voisin kuvitella ettei Lauerma esim. vauva.fi:ssä käy keskusteluketjuja lueskelemassa, joten ilmeisesti hänen huomionsa koskee siis akateemisempia keskusteluympyröitä... Hehe. Vauva.fi.ssä tietysti moisia kirjoittajia on paljon, joilla ei luetun ymmärtämistä välttämättä ole.
Lauerman mukaan juuri tuo kykenemättömyys ymmärtää johtaa sitten tilanteisiin joissa riidellään tyhjästä.
No niinpä!
Mutta miksiköhän tuo Lauerma niitä kolumnejaan edes kirjoittelee....
Eikös hän ole jo eläkkeellä sieltä vankimielisairaalan ylilääkärin pestistäkin...
Vaikea ottaa kantaa sanomisiinsa lukematta kyseistä kolumnia. Tällähän palstalla näkee tosiaan lähinnä tahallista provosoimista ja ilkeilyä, omien patoutumien purkua.