Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Katsoin jonkun dokumentin viljellystä lohesta, ja se oli karmeaa katsottavaa.

Vierailija
28.03.2024 |

Minut on kait aivopesty uskomaan että kalan syöminen on hyvä asia sekä minulle että muutenkin. Lapsuudessani 80-luvulla oli viikonlopun uunilohi herkkua ja juhlaruokaa.

Katsoin jonkun ruokaohjelman jossa esiteltiin eräs skotti, jonka elämäntehtävänä oli tehdä kuluttajille selväksi, millaista kuraa se kasvatettu lohi on. Joo ja tuli kyllä selväksi tämä asia siinä ihan muutaman minuutin aikana! En ole tiennyt, miten ne kasvatetaan väkisin isoiksi, rasvaisiksi, lääkitään ja värjätään meille syötäväksi. Se ei ole hyvää ravintoa syötettäväksi edes syöttöporsaille.

Oli aika karua katsottavaa. Ja en osta enää.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyaikainen lihantuotanto massoille on aina epäeettistä, siitä ei pääse mihinkään, mutta sitä yritetään kovasti piilotella mielikuvamarkkinoinnin avulla.

Vierailija
2/3 |
28.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkein hauskin asia näissä kala/lohi asioissa on se, että ihmiset sais ihan normaalia villinä hyvää elämää elänyttä kalaakin pöytäänsä yllinkyllin jos vaan patoja avattais ja veden annettais virtaa vapaasti ja ihmiset lopettais luonnon asioihin ronkkimisen. 

Mut ihminen on pilanu tänki ihan totaalisesti, jopa Suomi on sortunu tähän vaikka Suomi on melkein kokonaan vettä täynnä. On luotu ihan outoja sääntöjä ja ties mitä ja pilattu kaikki jollain ihme tarhoilla missä näitä kaloja kasvatetaan. 

Yks hyvä esimerkki taas siitä kuinka ylös alas kääntyny tää yhteiskunta on. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
28.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Montakohan kertaa aloittaja aikoo vielä vastata itselleen, nyt tuli vasta 3.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme seitsemän