Matkustaminen raskaana kaukomaihin
Olemme varanneet kaukomatkan jo kauan sitten. Saarelle. Kyseessä ei ole mikään länsimaalaisen kaltainen valtio.
Nyt olen raskaana kohta puoli välissä ja matkaa ei voi siirtää. Mitä neuvottelen?
Millaisia matkoja olette uskaltaneet tehdä 1/3 päättyessä jos kaikki on mennyt hyvin?
Kommentit (8)
En myöskään lähtisi, asiat tärkeysjärjestykseen.
En lähtisi, miettikää voisiko matkan siirtää jonkun toisen nimiin? Tai terveysperustein siirtää? Ei kannata riskeerata.
Mä oon matkustanut Euroopassa ihan niin pitkään kun lentää on saanut, ei mitään ongelmia, mutta mulla nyt nuo raskaudet oli suht ongelmattomia ja jatkuivat yliajallekkin. Kun ei tiedä, miten sun raskaus on tähän asti edennyt ja millaisia esim edelliset raskaudet ovat olleet, kysyisin neuvoa vaikka synnytyssairaalasta heidän lääkäriltään. Koska sulla on se neuvolan lääkärintarkastus? Onko ollut jo?
Vierailija kirjoitti:
Mä oon matkustanut Euroopassa ihan niin pitkään kun lentää on saanut, ei mitään ongelmia, mutta mulla nyt nuo raskaudet oli suht ongelmattomia ja jatkuivat yliajallekkin. Kun ei tiedä, miten sun raskaus on tähän asti edennyt ja millaisia esim edelliset raskaudet ovat olleet, kysyisin neuvoa vaikka synnytyssairaalasta heidän lääkäriltään. Koska sulla on se neuvolan lääkärintarkastus? Onko ollut jo?
Kaikki on mennyt siis hyvin. 1/3 päätöksessä.
Mitkä ovat syynne ettei matkaa kaukomaille kannata harkita?
Mihin olisitte valmiita? Länsimaalaiseen?
Entä jos matkani olisi ollut jenkeissä, miten olisitte neuvoneet?
Oon joskus lentänyt raskaana ulkomaille, juuri sen rajan ylittäneenä niin et tarvi lääkärin luvan. Kaiken piti olla hyvin. Sain kuitenkin harvinaisen raskauskomplikaation paluulennolla. Arvottiin et tehdäänkö hätälasku Saksaan tai Englantiin ja kiirehdittiin sit lopulta lento Suomeen hätäleikkaukseen. En enää matkustaisi lentäisi raskauden aikana. Voin kuvitella miten mukavaa tällainen olisi jollain subtrooppisella saarella.
Länsimaisen sairaanhoidon ulottumattomiin ei suositella raskaana ollessa matkustettavan. Näin sanottiin neuvolassa ja se on ihan maalaisjärjellä perusteltavissa.
Toku Jenkkehinkin lähdettäessä pitäisi vakuutusasiat hoitaa hyvin kuntoon, jotta hoitoon tarvittaessa sillä pääsee, eikä raha nouse esteeksi. Mutta siellä sentään asiallista hoitoa on saatavilla.
Kukaan lääkäri ei pysty sanomaan varmasti miten matkalla raskauden suhteen käy, joten sellaisen kysyminen on ihan turhaa. Normaaliinkin raskauteen on mahdollista tulla komplikaatioita ilman mitään ennakkovaroituksia, joten se riski pitää ihan itse päättää. Ja tosiaan suomalaista vastaavaa terveydenhuoltoa ei ole monissa maissa tarjolla tai jos on, niin ennen hoitoa pitää mahdollisesti esittää rahat tiskiin ennen kuin saa mitään hoitoa. Esim. ennenaikaisen synnytyksen kannalta lopputulos voi olla aika erilainen monessa maassa.
Itse en lähtisi mutta päätös sinun pitää itse tehdä, koska sinä saat myös mahdolliset seuraukset.
Suboptimaalinen ajankohta. En lähtisi.