Kauneimman jäälyhdyt - vinkit kiertoon!
Itse pistin juuri silkkipaperilla värjätyn lyhdyn jäätymään.
Ongelmana mulla on näissä värjätyissä ollut se, että se väri jää sinne pohjalle ja valuu suurimmaksi osaksi pois sitten siinä tekovaiheessa. Nämä siis elintarvikeväri-kokeiluja.
Pistäkäähän vinkkejä, miten saa kauniita lyhtyjä (värjättyjä + eri malleja!)
Kommentit (8)
kokeillut tehdä kakkuvuokaan jäälyhtyjä? Koristeeksi voi laitta vaikka pihlajan/ruusunmarjoja, kuusen/katajanoksia tai vaikka ruusuja, riippuu siitä mihin tarkoitukseen teet jäälyhtyjä.
Mä oon vieny ämpärissä ulos vettä ja sit vähän väliä käyny sekottelemassa sitä. ja sit pakkasesta riippuen jokusen tunnin päästä kun vesi rupee jähmettymään, meen värjäilemään/koristelemaan lyhtyä, eli oon sekottanu joukkoon ruusun terälehtiä, kullanvärisiä askarteluhileitä tms. Tai värjänny nestemäisellä karkkivärillä "jäähyhmää", sekoittanu raitoja sinne sekaan siis. Näin värit ei painu pohjalle ja hienoja on tullu. Sit annetaan vaan jäätyä viä ja lyhty on valmis.
Ja jäälyhtyjen ympärille sitten esim. kauniisti havunoksia...
Ei tule ihan tasanen väri, koska en viitsi käydä kesken kaiken sekottelemassa.
Kaikista hienoin jäälyhty syntyy maitopurkeissa pakastetuista "tiilistä". Niitä tarvitaan jonkun verran, 15->, riippuen kuinka ison lyhdyn haluaa.
Vesi jäädytetään huuhdelluissa litran maitopurkeissa, jäätyneet tiilet kootaan kuten lumilyhdyn pallot. Tiilien väliin voi kaataa kastelukannulla kuumaa vettä, jolloin saa saumat pitävimmiks. Ja toki tiiliä voi koristella ja värjätä, jos haluaa.
Lyhty kestää niin kauan kun pakkanenkin ja on paljon kauniimpi kuin ämpärissä jäädytetyt!
havuja. Lehdestä napattu vinkki tosin, ei omani.